Arda Güler Tartışması Sürüyor

Fenerbahçe’nin genç yıldızı Arda Güler hakkındaki serbest kalma bedeli ve transfer tartışmaları bir türlü bitmek bilmiyor.

Arda Güler

Sözleşmesi Tartışılıyor

Bu sezon Fenerbahçe ve Türk futbolunun parlayan ismi olan genç yıldız Arda Güler’in sözleşmesinde yer aldığı iddia edilen 1500 dakika oynamazsa 5 milyon avroya serbest kalır maddesi, sezonun sonuna gelinirken bir kez daha tartışma konusu oldu. Zira Arda Güler kalan maçların tamamında sahaya ilk 11’de çıksa ve hiç oyundan alınmasa bile yine de bu sezon özelinde 1500 dakikayı bulamıyor. Bu da dileyen herhangi bir kulübün 5 milyon avro ödeyerek oyuncunun bonservisini alabilmesi anlamına geliyor. Genç yıldızın güncel piyasa değerinin 20 milyon avro civarında olduğu göz önüne alındığında elbette ki pek çok kulüp bu maddeyi kullanmak isteyecektir.

Arda, aslında çıkışını bu sezon yapmadı. Geçen sezonun sonlarında doğru Fenerbahçe adına kötü geçen bir dönemin tek kazancıydı genç oyuncu. İsmail Kartal’ın sık sık forma verdiği oyuncu tekniği, zarafeti ve skora gol ya da asistleri ile yaptığı katkı sonrasında adından ciddi şekilde bahsettirmiş Türk futbolunun parlayan yıldızı olmuştu zaten. Bu sezon Arda Güler’den beklentiler çok daha büyüktü ki aslında en büyük beklenti de daha fazla oynamasıydı; ancak sezon başında Fenerbahçe’nin takımın başına getirdiği dünyaca ünlü Portekizli teknik adam Jorge Jesus, Arda’ya çok da fazla forma vermedi özellikle ligin ilk devresinde.

Arda Güler’in fizik olarak ve mücadele anlamında yetersiz olduğunu düşünen Jorge Jesus‘un bu kararına karşılık Fenerbahçe tribünlerinden tepkiler geliyordu ama takım da iyi gittiğinden bu tepkiler geniş yankı uyandırmıyordu. Liderliğin Galatasaray’a kaybedilmesinin ardından tribünlerin Arda Güler konusundaki arzusu da ciddi derecede artış gösterdi. Fenerbahçe teknik heyeti de bu talebe cevap verdi ve Arda Güler daha çok süre bulmaya başladı, işte bu dakikalarda da sözleşme ve oynama dakikası yeniden gündeme geldi Arda Güler için.

Arda Güler Kaç Dakika Oynadı?

Arda Güler, 2022 23 futbol sezonunda Fenerbahçe forması ile sahada 1130 dakika yer aldı. Kalan maçlarda hep sahada olsa bile 1500 dakika yine dolmuyor ve bu durumda da sözleşmedeki madde devreye gireceği için büyük yıldız adayı 5 milyon avro ödenmesi halinde serbest kalabiliyor. Tabii bu sözleşme maddesi aslında sadece bir iddia zira bu süreçte bu sözleşme maddesinin kaldırıldığına dair haberler de okuduk Türk spor basınında. Yine yakın zaman önce Arda Güler’in ağzından da bazı sözler yer aldı basında ve basındaki haberlere göre Arda Güler, kulübümü mutlu edecek bir teklif gelmediği sürece ayrılmam açıklamasını yaptı.

Bu sezon ligde 17 maçta forma giyen oyuncu 4 gol atıp 2 de asist yaptı. Toplamda 30 maça çıkan oyuncu tüm kulvarlarda 6 gol atıp 4 de asist yaptı.