Fenrbahçe İçin İlk 14 Hafta

2021 22 futbol sezonunu İsmail Kartal ile tamamlayan Fenerbahçe 2022 23 futbol sezonuna Portekizli dünyaca ünlü teknik adam Jorge Jesus ile girdi. Süper Lig’i 14 hafta sonunda lider kapatarak Dünya Kupası tatiline girdi. Dünya Kupası tatili elbette pek de alışkın olduğumuz bir durum değil. Bu sene 19 takımla oynanan Süper Lig’de devre arası normal şartlarda 18. hafta sonunda olacaktı, ne var ki Dünya Kupası sebebiyle bu sene devre arası 14. haftada gerçekleşti.

Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar’da yaz mevsiminde futbol oynamak neredeyse imkansız olduğundan mecburen Dünya Kupası kış aylarına alındı. Zaten Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesi pek çok tartışmaları da beraberinde getirmişti. Önce rüşvet iddiaları gündeme geldi, sonrasında mevsimden kaynaklı sorunlar tartışıldı ve turnuva kış aylarına alınarak bu tartışma da çözüldü fakat bu kez de Avrupa’nın önemli liglerinin tüm takvimleri değişti. Son olarak ise Katar’ın Müslüman olmasından kaynaklanan tartışmalar yaşanmakta. Bunları bir kenara bırakıp Dünya Kupası tatilini fırsat bilerek Fenerbahçe performansını değerlendirme şansı bulduk biz de.

fenerbahçe

Jorge Jesus Herkesi Kullandı

Sezona pek çok transferle giren Fenerbahçe’nin en büyük transferi şüphesiz ki Portekizli teknik adam oldu. Kariyerinde büyük başarıları olan Portekizli teknik adam Fenerbahçe ile sadece bir yıllık sözleşme imzaladı. Şu an ligde lider olan takımın taraftarlarının Jorge Jesus’a dair belki de tek endişeleri bu, yani sezon sonunda Jorge Jesus ile yolların ayrılacak olması. Çünkü Portekizli teknik adam Fenerbahçe ile kontrat uzatmaya pek de sıcak bakmıyor ve sezon sonunda sonuç ne olursa olsun ayrılmayı planlıyor.

Sezona çok hızlı girmedi aslında Fenerbahçe, ve Türkiye futbol ikliminde alışık olduğumuz üzere çok ağır eleştiriler geldi Fenerbahçe ve Jorge Jesus’a. Sezona UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Dinamo Kiev’e elenerek girdi Fenerbahçe. Devamında ligde de çok iyi sonuçlar almadı sarı lacivertli takım. Fakat sonrasında yavaş yavaş formunu yükseltti Fenerbahçe ve hem ligde hem de UEFA Avrupa Ligi’nde harika bir performans sergilerdi.

Fenerbahçe Avrupa Ligi’nde Lider Oldu

Kaderin bir cilvesi olarak Fenerbahçe Uefa Avrupa Ligi gruplarında, kendisini Uefa Şampiyonlar Ligi’nden eleyen Dinamo Kiev ile aynı gruba düştü. Eleme maçlarının rövanşını gruplarda almayı başaran temsilcimiz UEFA Avrupa Ligi grup etabını lider tamamları ve bir üst tura çıktı. Ligde de çok başarılı bir performans gösteren Fenerbahçe takımı uzun bir süre mağlubiyet yüzü görmedi. Ligde liderliği aldığından beri bir daha bırakmayan Jorge Jesus’un ekibi puan farkını açmaya da başlamıştı. Fenerbahçe adına her şey mükemmel giderken son maçta yani Dünya Kupası tatili öncesinde sarı lacivertli ekip kendi sahasında Giresunspor’a üstelik de 1 0 öne geçmesine rağmen 2 1 mağlup olarak seyircisini üzdü. Ancak genel olarak sarı lacivertli takım için ilk 14 hafta harikaydı diyebiliriz.