Galatasaray İçin ilk 14 Hafta

Süper Lig Dünya Kupası arasına girdi ve biz de bunu fırsat bilerek üç büyükleri tek tek mercek altın aldık, bu yazının konusu ise Galatasaray takımı. Dünya Kupası arasında ligde 2. sırada girdi sarı kırmızılı ekip. Bu sene Süper Lig’de bilindiği üzere 19 takım var ve her hafta bir takım o haftayı maç yapmadan, yani bay geçiyor. Galatasaray da 14 haftası geride kalan ligde bay haftasını geçtiğinden 13 maça çıktı aslında.

Bir başka ilginç nokta ise normalde devre arasının 18. haftada olması gerekiyordu; ancak bu sene Dünya Kupası kış aylarında oynanacağı için ligimiz 14. hafta sonunda bir buçuk aylık tatile girdi. 2022 Dünya Kupası Katar’da düzenleneceği için ve Katar’ın da iklimi yazın futbol oynanmasına müsaade etmediği için Dünya Kupası kış aylarına alındı ve liglerinde takvimleri de buna göre düzenlendiğinden Süper Lig 14. haftada tatile girdi. Galatasaray da 14 hafta sonunda gelen bu tatile 13 maç oynamış olarak lig ikinciliği ile girdi.

Galatasaray

Galatasaray Kötü Başlamıştı

Galatasaray takımı 2022 23 futbol sezonuna oldukça sorunlu başlamıştı aslında. İlk olarak seçim telaşı yaşayan camia bu sırada elbette ki lige ve transferlere konsantre olamamıştı. Başkan olarak Dursun Aydın Özbek’i seçen camiada yeni yönetim ilk iş olarak teknik adam sorununu çözmek zorunda kaldı. O sırada takımın başında Domenec Torrent vardı ve Galatasaray’ın İspanyol teknik adam ile devam etmeyeceği neredeyse kesin gibiydi. Buna rağmen yüksek tazminatı nedeniyle yeni yönetim önce anlaşma yoluna gitti fakat İspanyol çalıştırıcı buna yanaşmayınca kendisiyle kontratı feshetmeyi tercih etti ve sonrasında da takımın başına taraftarın çok istediği Okan Buruk getirildi.

Teknik adam sorununu halleden sarı kırmızı camia için sıra transfere gelmişti. Teknik adam sorunuyla vakit kaybeden sarı kırmızılı camia haliyle transferde de gecikti. Zaten transferin son gününde 5 oyuncuya birden imza attırılması aslında ne kadar gecikildiğinin önemli bir göstergesi sayılabilir. Buna rağmen çok önemli isimleri, dünyaca ünlü yıldızları kadroya kattı Galatasaray ve çok iddialı bir kadro kurdu.

Yavaş Yavaş Formu Arttı

Galatasaray sezona çok iyi başlamadı. Hücum prese dayalı tempolu bir oyun arzu edilse ve bu zaman zaman sahaya yansısa da ilk haftalar için net bir oyun karakterinden bahsetmek mümkün değildi. İlerleyen haftalarda yavaş yavaş Galatasaray kendini bulsa da bu kez bitiricilik problemleri yaşamaya başladı sarı kırmızı takım. Son haftalarda bu sorunu da özellikle de Arjantinli yıldızı Icardi ile aşan Galatasaray takımı son üç lig maçında 3 galibiyet alıp Dünya Kupası arasında çok mutlu ve formda girdi. Özellikle de ligde son oynadığı Başakşehir maçında adeta gövde gösterisi yaptı sarı kırmızılılar ve maçı 7 0 kazandılar.