Beşiktaş İçin İlk 14 Hafta

Süper Lig 2022 23 futbol sezonunda 14 hafta geride kaldı ve Dünya Kupası sebebiyle ligimiz tatile girdi. Normal şartlarda tüm futbolseverlerin hatırlayacağı üzere Dünya Kupası yaz aylarında düzenlenen bir organizasyondu ama 2022 Dünya Kupası Katar’da düzenlenecek ve bu ülkenin iklimi yaz aylarında maç yapmaya uygun değil. Bu sebeple önce kapalı stadyumların klima ile soğutulması fikri ortaya atılmıştı ama onb binlerce seyirci faktörü düşünülerek bunun çok etkili olamayacağı gerekçesiyle turnuvanın kış ayında yapılmasına karar verildi. Bu sebeple de Avrupa’nın pek çok ligi tatile girdi. Süper Lig de tatile giren liglerden birisi. Bunu fırsat bilerek ligdeki şampiyonluk adaylarını mercek altına almak istedik. 2022 23 futbol sezonuna şampiyonluk parolasıyla giren üç büyüklerden Beşiktaş ilk 14 haftayı beklentilerin uzağında kalarak noktaladı.

Beşiktaş

Beşiktaş En Hazır Takımdı

Üç büyükler arasında lige en hazır takım sezon öncesinde siyah beyazlılar gibi görünüyordu. 2021 22 futbol sezonunu şampiyon olarak tamamlayıp senelerin hasretine son veren Trabzonspor gibi Beşiktaş da mevcut teknik direktörü önderliğinde sezon hazırlıklarına başladı. Siyah beyazlı ekip ayrıca transferlerin tamamını neredeyse sezona yetiştirmeyi de başardı. Bunların da etkisiyle siyah beyazlılar sezona çok hızlı bir giriş yaptı. Diğer yandan ise Fenerbahçe ve Galatasaray sezona yeni hocaları ile girdiler. Fenerbahçe Portekizli Jorge Jesus’u, Galatasaray ise eski futbolcusu Okan Buruk’u takımın başına getirdi. Beşiktaş, transferleri hazcılık kampına yetiştirirken Galatasaray transferin son gününde beş oyuncuya birden imza attırdı. Haliyle bunların da etkisiyle çok güçlü, baskılı, tempolu bir oyunla sezona giren Beşiktaş herkesin takdirini kazandı ama bu hızlı başlangıç uzun soluklu olmadı.

Haftalar ilerledikçe Beşiktaş’ın temposu düştü ya da diğer takımlar form tutarak Beşiktaş’ın sezon başındaki temposunu yakaladılar. Oyununu tempo üzerinden şekillendiren siyah beyazlılar ise bu gelişmenin ardından puan kayıpları yaşamaya başladı ve sonuç olarak Fransız teknik adam Valerien Ismael ile Beşiktaş’ın yolları ayrıldı. Beşiktaş takımı Fransız teknik adam ile yollarını ayırdıktan sonra vakit kaybetmeksizin eski teknik direktörü Şenol Güneş’i takımın başına getirdi. Şenol Hoca daha önce Beşiktaş ile şampiyonluk yaşamış, Avrupa’da da çok başarılı performanslar göstermiş bir isimdi.

Şenol Güneş ve Galatasaray Maçı

Şenol Hoca Beşiktaş ile çıktığı ilk maçta farklı bir galibiyet elde ederek camiadaki moralleri yükseltti ve sonraki haftada da takım Galatasaray deplasmanında derbiye çıktı. Bu maç siyah beyazlılar için bazı gerçeklerle yüzleşme maçı oldu. Derbide hem skor hem de oyun olarak ciddi bir Galatasaray üstünlüğü vardı ve sonuç olarak Beşiktaş sahadan mağlup ayrıldı. Ligde henüz bay haftasını geride bırakmayan Beşiktaş’ın Dünya Kupası arası öncesinde oynaması gereken Antalyaspor maçı ise, aynı tarihte İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen terör saldırısı nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi ve Beşiktaş Dünya Kupası arasına 8. sırada girdi.