Üç Büyükler Değerlendirmesi

Süper Lig Dünya Kupası arasına girdi. Biz de bunu fırsat bilerek üç büyükler olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın mevcut performanslarını değerlendirmek istedik. 12 haftası geride kalan Süper Lig’de Fenerbahçe ilk, Galatasaray ise lider Fenerbahçe’nin hemen ardından 2 puan farkla ikinci sırada yer alıyor. Beşiktaş ise ligde 8. sırada olsa da liderin aslında sadece 7 puan yani 3 maç gerisinde kaldı. Ayrıca üç büyükler diye adlandırılan üç takım da bay haftalarını geride bıraktılar. Yeri gelmişken belirtelim ki ligde bu sene 19 yani tek sayıda takım var ve bu nedenle her hafta bir takım o haftayı maç yapmadan geçiyor. Bu durum da bay geçmek olarak adlandırılıyor. Üç büyükler bay haftalarını geride bıraktılar.

Üç Büyükler

Üç Büyükler Liderlik Savaşı Veriyor.

Sezon Jorge Jesus ile giren Fenerbahçe ilk 2 3 haftada oyununu oturtmakta zorlansa da sonrasında hem ligde hem de Avrupa’da muhteşem bir performans ortaya koydu. Ligde uzun süre mağlup olmayan Fenerbahçe takımı, Dünya Kupası arasın öncesinde çıktığı son maçta, kendi sahasında Giresunspor’a 2 1 mağlup oldu. Bu arada ilginç bir bilgi daha vermek gerekirse bu sene Giresunspor takımı hem lig lideri Fenerbahçe’yi hem de lig ikincisi Galatasaray’ı deplasmanda yenmeyi başardı. Fenerbahçe takımı, 1 0 öne geçtiği maçta ilk yarının son anlarında 10 kişi kaldı ve ikinci yarıda yediği 2 golle sahadan 2 1 yenik ayrıldı.

Galatasaray ise Fenerbahçe’nin tam aksine Dünya Kupası arasına muhteşem bir galibiyetle girdi. Ligde aslında fena puan toplamayan sarı kırmızılı ekip buna rağmen gol yollarında sıkıntı yaşıyordu. Pek çok istatistikte üst sıralarda olan takım bunu skora yansıtmakta zorlanıyordu, ancak Medipol Başakşehir önünde hemen hemen girdiği her pozisyonu bitirmeyi başardı sarı kırmızılı ekip. Maçı 7 0 gibi sansasyonel bir skorla kazanan takım Dünya Kupası arasına müthiş bir moral motivasyonla girdi. Hatta bazı yorumcular böylesine bir maçın ardından bu aranın sarı kırmızı kulübün çok da isteyeceği bir şey olmadığını görüşünün bildirdi.

Beşiktaş ise bu iki kulübe kıyasla biraz gerilerde kaldı ve hoca değişikliğine giderek takımın başına eski hocası Şenol Güneş’i getirdi. Dolayısıyla bu arada yeni hoca ile oyuncuların kaynaşması için Beşiktaş adına güzel bir fırsat oldu.

Trabzonspor Hayal Kırıklığı Yarattı

Geçen senenin şampiyonu Trabzonspor ise ligde ciddi bir istikrarsızlık sorunu yaşadı. Hem lig hem Avrupa’yı aynı anda götürmekte zorlanan takım gol atmakta ciddi zorlukla yaşadı. 13 haftayı 23 puanla ligde 7. olarak tamamlayan bordo mavili camia Avrupa’da da Uefa Avrupa Ligi’nde grubunda 3. olarak elendi ancak grup üçüncüsü olması sebebiyle yoluna Uefa Konferans Ligi’nde devam etme hakkı elde etti. Bu ara Trabzonspor açısından da iyi bir ara oldu.