Edin Dzeko Bitti Gibi

2022 – 2023 futbol sezonunda şampiyonluğu Galatasaray’a kaptırıp ,ikinci olan Fenerbahçe transfere hızlı girdi ve dünyaca ünlü forvet Edin Dzeko ile prensip anlaşmasına vardı. Fenerbahçe takımı daha önce de Ryan Kent’i resmi olarak kadrosuna katmıştı. Dzeko Fenerbahçe’nin bu seneki ikinci resmi imzası olmaya artık çok yakın gelen haberlere göre.

Henüz Hoca Belli Değil

Fenerbahçe takımı transfer çalışmalarına devam ediyor olsa da Portekizli teknik adam Jorge Jesus ile yollarını ayıran sarı lacivertli ekip henüz yeni bir teknik adam ile anlaşma imzalamadı. Gündeme ismi en çok öne çıkan isim İsmail Kartal olsa da henüz resmi bir imza yok ancak buna rağmen sarı lacivertli takım transferde son surat çalışmalarına devam ediyor.

Henüz hocası belli olmamasına rağmen transferde böylesine önemli adımlar atan sarı lacivertli kulübün bu hamleleri ise taraftarı ve yorumcuları ikiye bölmüş durumda. Bir kesim transferi hoca yapmalı görüşünü savunuyor. Bu grupta yer alanlara göre sarı lacivertli kulüp öncelikle teknik adam sorununu çözmeli ve transferleri yeni teknik adamın oynatmak istediği oyunun duyduğu ihtiyaca göre yapmalı. Transferde tek yetkili hoca olsun demiyor taraftar ancak hocası belli olmayan takımın transferde böylesine büyük kontratların altına girmesi de eleştiri konusu olmuş durumda.

Bir diğer grup ise transferde atılan adımları doğru buluyor. Nihayetinde kadroya katılan iki oyuncu da -ki henüz Dzeko resmi sözleşme imzalamadı ama- bonservisi elinde olan ve transferin gözdesi olan oyuncular. Eğer teknik adam beklenseydi bu iki fırsat transferi de çok büyük ihtimalle başka takımlarla anlaşmış olacaklardı. Ayrıca bir takım nasıl ki bir hocayı göreve getirdiğinde o hoca halihazırda 20’den fazla oyuncuyu karşısında buluyorsa şimdi de bundan farklı bir durum yok argümanını kullanıyor bu grupta yer alanlar. Nihayetinde takımda bir forvet yoktu ve bonservisi elinde olan Dzeko gibi bir forvete hayır diyecek bir teknik adam da kolay kolay çıkmayacaktır. Edin Dzeko, forvet rotasyonu için harika bir isim.

Edin Dzeko Üzerinden Yaş Tartışması

Edin Dzeko transferi için artık bitti demek mümkün gelen duyumlara göre. Dzeko’nun kariyeri, tecrübesi, yeteneği tartışılmayacak kadar üst düzey ancak oyuncu ile ilgili tek bir soru işareti var; Edin Dzeko artık 37 yaşında. Ve Dzeko geçtiğimiz sezon Inter’de 33 lig maçında forma giymiş gibi görünse de eğer dakika üzerinden hesaplama yaparsak Edin Dzeko’nun oynadığı maç sayısı 20 civarında. Elbette Dzeko gibi bir tecrübenin kadroda yer alması müthiş bir olay ancak tüm sezon boyunca ilk 11 oynaması zor görünüyor ve henüz sözleşme ücreti belli olmasa da bonservisi elinde olan Dzeko’nun, üstelik de Arap dünyasının bütçeleri ortadayken Türkiye‘ye pek de düşük ücretle gelmeyeceği bir gerçek ve böylesine pahalı bir adamı yedek oturtmak fazla lüks olabilir Fenerbahçe için bile.