İsmail Kartal En Büyük Aday

2022 – 2023 futbol sezonunu Galatasaray’ın ardından 2. tamamlayan Fenerbahçe’nin yeni sezondaki hocası büyük ihtimalle İsmail Kartal olacak. Bu sezon dünyaca ünlü Portekizli teknik adam Jorge Jesus ile sezonu tamamlayan Fenerbahçe’de sezon sonu itibarı ile Portekizli teknik adamın sözleşmesi bitti ve Jorge Jesus kontrat uzatma teklifini kabul etmeyerek sarı lacivertli kulüpten ayrıldı.

Ligde şampiyon olamasa da iyi bir performans ortaya koyan jorge Jesus çok iyi bir puan ortalaması yakalamasına rağmen Galatasaray‘ın yüksek formu sebebi ile ligi 2. bitirmiş, Avrupa’da Uefa Avrupa Ligi’ni şampiyon bitiren İspanyol Sevilla takımına elenmiş ve Türkiye Kupası’nda da zafere ulaşarak Ali Koç’a başkanlık dönemindeki ilk kupasını hediye etmişti.

İsmail Kartal

İsmail Kartal İle Yarım Kalan Hikaye

Jorge Jesus, 2022 – 2023 futbol sezonunun başında gelmişti Fenerbahçe‘ye. Bir önceki sezonda ise Fenerbahçe sezona eski teknik direktörlerinden V. Perreia ile başlamış ancak Portekizli hoca sezonu tamamlayamamış ve 2022 yılının ilk günlerinde İsmail Kartal takımın başına getirilmişti. Fenerbahçe, o sezonu da İsmail Kartal ile tamamladı.

İsmail Kartal, şampiyonluk yarışından kopmuş bir Fenerbahçe’yi devralmasına rağmen bir şekilde takımı motive etmeyi başarıp 2021 – 2022 sezonunda kendi döneminde oldukça başarılı bir performans ortaya koymuştu. Üst üste aldığı galibiyetler bir yana takımdaki oyuncuların bireysel performansını da yukarı çekmeyi başarmıştı tecrübeli teknik adam. Bugün Fenerbahçe kadrosunda en büyük değer olan, Türk futbolunun gözbebeği Arda Güler de yine asıl çıkışını İsmail Kartal önderliğinde yapmış, adından fazlaca söz ettirmeyi başarmıştı.

Daha önce 2014 – 2015 futbol sezonunda da Fenerbahçe’yi çalıştırmıştı İsmail Kartal. O zaman da gayet iyi bir performans ortaya koymuştu ve Fenerbahçe ile 2.17 puan ortalaması yakalamıştı. Sonrasında Gaziantep, Ankaragücü, Çaykur Rize ve Konyaspor takımlarını çalıştıran İsmail kartar, Ankaragücü takımını 1. Lig’den Süper Lig’e çıkarma başarısını göstermişti. Diğer takımlarla ise dişe dokunur bir başarı elde edememişti Türk teknik adam.

Ali Koç Direkt İsmini Söylemedi Ama…

İsmail Kartal’ın isminin Fenerbahçe ile anılmaya başlamasının temel sebebi başkan Ali Koç’un açıklamaları oldu. Jorge Jesus’un takımdan ayrılmasının ardından yeni teknik adamın kim olacağına dair kriterlerini söyleyen Ali Koç, Türk ligi ve camiayı bilen bir teknik adam vurgusu yapmıştı.

Ali Koç’un açıklamalarının ardından elbette ki Aykut Kocaman ismi de gündeme geldi ama Ali Koç’un Aykut Kocaman’a pek de sıcak bakmadığı bilinen bir gerçek. Yine Adana Demirspor ile çok başarılı işlere imza atan V. Montella ismi de Fenerbahçe için konuşuldu ancak başkan Ali Koç’un açıklamalarının ardından, Türk teknik adam vurgusu nedeni ile İtalyan çalıştırıcı da denklemden çıkmış oldu. Fenerbahçe’yi daha önce iki kez çalıştıran İsmail Kartal ikisinde de iyi performans ortaya koymuştu ama unutmamak gerekir ki ikisinde de iddiası kalmamış bir Fenerbahçe’yi devralmıştı İsmail Hoca.