Dünya Kupası Çeyerek Final Maçları Başlıyor

2022 Dünya Kupası’nın artık sonuna doğru geliyoruz, bugünden itibaren son 8 takımın kendi aralarındaki çeyrek final mücadelelerini izlemeye başlayacağız. Çeyrek final maçları tek maç üzerinden oynanacak ve 90 dakika sonunda eşitlik bozulmazsa uzatma dakikalarına geçilecek. Uzatmalarda da eşitlik bozulmazsa penaltı atışları yarı finalistleri belirleyecek. Diğer yandan Dünya Kupası’nın formatı gereği yarı final eşleşmelerinin nasıl olacağı da şimdiden belli. Bugün oynanacak maçların ardından kazanan takımlar yarı finalde birbirleriyle eşleşecekler.

çeyrek final lionel messi

Kupanın Favorisi Çeyrek Finalde Hırvatistan Karşısında

Dünya Kupası dendiğinde daha önce bu kupayı tam 5 defa kazanarak bu alanda lider olan Brezilya, her zaman doğal bir favori olarak kabul ediliyor. Sambacılar bu kupada da çeyrek finale kadar çok da zorlanmadan geldiler. Bugün Hırvatistan karşısında da sahaya net favori olarak çıkacak Brezilya. Brezilyalı yıldız Neymar da son 16 turundan itibaren forma giymeye başladı.

Futbolseverlerin bu turnuvada diğer tüm yıldızlardan ayırdığı dört oyuncu vardı; Kylian Mbappe, Lionel Messi, Cristiano Ronaldo ve Neymar. Şu ana kadar bu dört yıldız da turnuvaya devam ediyor. Bu dörtlü arasında bir başka ilginç ilişki daha var. Neymar, Lionel Messi ve Kylian Mbappe Fransa’da PSG’den takım arkadaşı. Bu anlamda Neymar’ın oynaması turnuvaya yeni bir heyecan getirip renk kattı. Bugün oynanacak maçın ardından eğer Brezilya tur atlarsa ki bu yüksek ihtimal olarak görünüyor, yarı finalde Neymar Messi kapışması izlememiz çok olası.

Hırvatistan cephesinde ise takım L. Modric’in etrafında kenetlenmiş durumda. Real Madridli yıldız orta saha oyuncusu bu sene kariyerinin son Dünya Kupası’nı oynuyor. Çeyrek finale kadar Modric önderliğinde çok başarılı bir şekilde gelen Hırvatistan, Brezilya önünde elbette ki favori değil ancak maçın favorisi Brezilya olsa da Hırvatistan da bazılarının tahmin ettiğinden çok daha ciddi bir rakip Sambacılar için. Hatta şunu rahatça söyleyebiliriz ki çeyrek finaldeki 8 takım arasında takım disiplini ve takım oyunu en gelişmiş takım belki de onlar. Yine de Brezilya bu eşleşmede bir adım önde.

Lionel Messi Adım Adım Finale Gidiyor

Günün diğer çeyrek final maçı ise Arjantin ile Hollanda arasında oynanacak. Arjantinli yıldız Lionel Messi turnuvanın başından beri takımına gerçek anlamda liderlik ediyor. Hollanda önünde Arjantin’in en güvendiği isim şüphesiz ki yine Lionel Messi. Kariyeri boyunca kazanılabilecek her şeyi kazanan Lionel Messi’nin tek bir eksiği var; Dünya Kupası ve Katar 2022 onun bu kupaya en yaklaştığı turnuvalardan biri olarak görülüyor. Hollanda karşısında da Lionel Messi etkisiyle Arjantin net favori olarak gösteriliyor.

Hollanda ise başkaları onları favori göstermese de kendisini favori gören bir takım. Bu anlamda turnuvanın en ilginç takımlarından biri onlar. Her fırsatta kupayı kazanabileceklerini söylediler ve şimdi Arjantin sınavı onların ne kadar ciddi olduklarını göstermek için oldukça iyi bir fırsat.