Barış Alper Yılmaz: Yükselen Değer

Türkiye A Milli Futbol Takımı, Hırvatistan’ı deplasmanda devirirken başrolde genç oyuncumuz Barış Alper Yılmaz vardı. Genç oyuncu bu sezon hem Galatasaray’da hem de milli takımda gösterdiği performansla adeta seviye atladı. Montella’nın genç hücum oyuncusuna Letonya karşısında da ilk 11’de şans vermesi bekleniyor.

Barış Alper Yılmaz

Güçlü ve Hızlı

Fatih Terim’in alt liglerde oynarken keşfedip Galatasaray’a aldırdığı Barış Alper Yılmaz geldiğinden beri patlama yapması beklenen bir isimdi ama zaman zaman da çok ciddi eleştiriler aldı şans bulduğunda. Galatasaray’da forma giymeye başladığı ilk andan itibaren gücü ve hızı ile dikkat çeken Barış Alper Yılmaz, buna karşılık dengesiz oyunu, oyunu bilmemesi, pas tercihlerindeki hataları ve geç karar vermesi ile çok ciddi eleştiriler de almış, onun Galatasaray seviyesinde olmadığı ve dahası olamayacağı iddia edilmişti.

Hakkında yapılan eleştirilere karşı ne basına sert bir demeç verdi Barış Alper ne de seyirci ile tartıştı. Şans bulduğu anlarda sadece işini yapmaya ve kendini geliştirmeye odaklandı genç oyuncu. Galatasaray takımı 2022 – 2023 futbol sezonunun başında Okan Buruk ile anlaşınca da yepyeni bir dönem başladı Barış Alper Yılmaz için aslında. Okan Hoca, geçen sezonun en önemli maçlarından birinde, Fenerbahçe derbisinde, üstelik de deplasmanda ilk 11’e koydu Barış Alper Yılmaz’ı ve genç oyuncu bu sürpriz kararda hocasını utandırmadı. Fenerbahçe defansını güçlü fiziği ve süratli koşuları ilke çok zorlayan oyuncu maçın yıldızlarından biri olurken açık alanda ligin en önemli hücum silahlarından biri olduğunu da ispatlamış oldu.

Geçen sezona kadar gücü ve hızını doğru kullanmayı pek başaramadığı için bu özellikleri ile yeteri kadar sivrilemiyordu Barış Alper Yılmaz ama geçen sene Okan Buruk ile bu konuda kendini geliştirdi. Geçen sezon oynanan şampiyonluk maçında oyuna ikinci ayrıda girip attığı golle Galatasaray’ı rahatlatan Barış Alper bu sezon ie daha fazla ilk 11 şansı bulmaya başladı. Açık alanda hızı ve gücü ile rakip stoperlere büyük üstünlük kuran oyuncu, rakip savunmaların pek de karşısında görmek istemeyeceği türden bir hücum oyuncusuna dönüştü.

Barış Alper Yılmaz Milli Takımın Forveti

Milli takımın yeni teknik adamı İtalyan çalıştırıcı V. Montella, milli takımın başında çıktığı ilk maçta Hırvatistan deplasmanında genç oyuncuya ilk 11’de yer verdi. Maç öncesinde rakibin blokları arasındaki mesafelere ve savunma arkasına koşu istediğini belirten Montella için en iyi tercihti elbette Barış Alper Yılmaz ve genç oyuncu bu tercihin ne kadar doğru olduğunu ispatladı adeta.

Maç boyunca attığı deparlarla Hırvatistan savunmasını çok zorlayan genç oyuncu 1 – 0’lık galibiyette golü adan oyuncu oldu aynı zamanda. Gol de yine klasikleşen savunma arkası koşusunun ardından geldi. Genç oyuncunun, Enes Ünal’ın sakatlığında forvet bölgesinde milli takımın ilk tercihi olacağına artık kesin gözüyle bakılıyor.