Hoş Geldin Vincenzo Montella!

Vincenzo Montella önderliğinde Türkiye, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme grubu maçında grubun lideri Hırvatistan’ı deplasmanda 1 – 0 yenmeyi başardı. Türkiye’ye bu zorlu deplasmanda galibiyeti getiren golü Barış Alper Yılmaz kaydetti. Bu, genç oyuncunun milli takım kariyerindeki ilk golü oldu. Bu maç ayrıca İtalyan teknik adam Vincenzo Montella’nın da ilk milli maçıydı. İtalyan teknik adam harika bir başlangıç yapmış oldu bu önemli galibiyetle milli takım kariyerine

Hak Ederek Kazandık

Türkiye, grup lideri Hırvatistan’a karşı savunma arkasına koşu atmak üzerine kurmuştu hücum planını maçta ki maçtan önce İtalyan çalıştırıcı Vincenzo Montella bunu açıkça vurgulamıştı zaten. Maçın ilk anlarından itibaren uzun toplarla Barış Alper Yılmaz ve Kerem Aktükroğlu ile takibi oldukça zorladı milli takım. Önce Barış Alper Yılmaz sonra da Kerem Aktürkoğlu ile iki net pozisyonda Hırvat kalecisine takılan Türkiye A Milli Futbol Takımı, bulduğu üçüncü pozisyonda golü de bulmayı başardı. Savunma arkasına atılan topa hareketlenen Barış Alper Yılmaz, stoper ile girdiği ikili mücadeleyi kazanıp rakip kalecinin de kalesini hatalı terk etmesinin doğru değerlendirerek güzel bir aşırtma vuruşla golü atmayı başardı.

İlk devre boyunca başa baş bir oyun vardı sahada ama maçın ikinci yarısında, skorda geride olmanın da etkisi ile biraz daha üretken olan taraftı Hırvatistan. Buna rağmen bize karşı net bir üstünlüğü olmadı ev sahibi takımın. Maç sonunda fazla sıkıntı yaşamadı Türkiye ve bu zor deplasmandan 3 puanla döndü.

Vincenzo Montella

Vincenzo Montella Sözleri

Maçtan sonra statta oyuncuların arasında büyük bir kutlama varken teknik ekip de adeta tek vücut oldu. Milli takım kariyerine harika bir başlangıç yapan İtalyan teknik adam maçtan sonra basın mensuplarının karşısına çıktı. Türk basın mensupları takımımızı ve yeni hocamızı övgüye boğarken İtalyan çalıştırıcı Vincenzo Montella maçı şu sözlerle yorumladı;

”Bütün futbolcularımıza teşekkürle sözlerime başlamak istiyorum. Maçın başından sonuna kadar ruhlarını sahada bırakan bir futbolcu grubu vardı. Üç gündür, hem zihinsel hem de fiziksel bir çalışma yaptık, taktiksel dışında. Sonuna kadar mücadele verdiler, taktiksel anlamda iyi bir cevap oldu. Üç günde yaptıklarımız yoğun da olsa bize sahada güzel cevap verdi. Milli takım ailesine teşekkür etmek istiyorum, geldiğimiz günden beri sürekli destek veriyorlar. Maçın başından itibaren sahada birliktelik vardı, sonuna kadar hak ettiğimiz bir galibiyet aldık.”

Oyuncuların hepsinden çok memnun olduğunu belirten Vincenzo Montella liderlik için konuşmanın ise çok erken olduğunu, Hırvatistan’ın bir maçının eksik olduğunu ve bizim de henüz oynamamız gereken 2 önemli maç olduğunu belirtti.

Türkiye grubundaki bir sonraki maçını içeride Letonya ile oynayacak. Türkiye A Milli Futbol Takımı bu maçı kazanırsa 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılmayı garantileyecek. Grubun en zayıf takımı olarak gözüken Letonya önünde sahaya mutlak favori olarak çıkacak Türkiye.