Avantaj Ankaragücü’ne Geçti

Sezonun ikinci yarısında gösterdiği başarılı performans sayesinde koltuğu devraldığı Ümraniyespor’a konuk olan Ankaragücü, 31’inci haftada oynanan maçtan 2-2 beraberlikle ayrılarak geçen hafta kaybetme noktasına geldiği avantajı tekrar eline geçirdi. Sarı Lacivertli takım rakibinin bir sonraki hafta maç yapmıyor olmasını Adanaspor karşısında oynayacağı müsabakadan kendi lehine çevirebilecek bir sonuç almayı hedefleyecek. Bununla birlikte Başkent ekibinin bu hedefine ulaşması durumunda ligde şampiyonluk adına çok ciddi bir kazanım elde edeceğini dile getirmek de yanlış olmaz.

Koltuğunu Korudu

Bu sezon TFF 1.Lig’in ilk yarısında eline geçen fırsatları değerlendirmek konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan Ankaragücü, ikinci yarıda bu durumu tersine çevirdi ve liderlik koltuğunu Ümraniyespor’dan söküp aldı.

Bununla birlikte Sarı Lacivertli takımın 30’uncu hafta müsabakasında kendi sahasında konuk ettiği Eyüpspor’a 3-2 yenilmiş olması tüm bu kazanımların kaybedilmesi anlamına gelebilirdi. Bu durumu belirleyecek olan maç ise ilk 2 sıranın Ümraniyespor’un sahasında karşı karşıya geldiği 31’inci hafta maçıydı.

Rakibi karşısında öne geçtiği maçta geriye düşmüş ve 10 kişi kalmış olmasına rağmen ezilmeyen Ankaragücü, sahadan 2-2 beraberlikle ayrılarak oturduğu liderlik koltuğunu oturdu. Öte yandan ne Ümraniyespor ne de Ankaragücü ligin geri kalanına tek maç olarak bakabilecek durumda değiller ve artık tüm maçlar birbirlerini etkiliyor.

Bu bağlamda Mustafa Dalcı’nın takımının Ümraniye deplasmanından aldığı 1 puanın çok önemli olduğunu dile getirmek yanlış olmaz. Zira Kırmızı Beyazlı takım 32’inci haftayı bay geçecek ve Ankaragücü de Adanaspor ile karşı karşıya gelecek.

32’inci haftada oynanacak Adanaspor maçından galibiyetle ayrılması durumunda Ankara temsilcisi adına işler çok daha kolay hale gelecek. Ümraniyespor ile arasındaki puan farkını 6’ya çıkartma imkânını yakalayan Sarı Lacivertli ekip şampiyonluk yolunda çok kritik bir eşiği daha atlayabilir.

Kötü Hatıralar

Öte yandan Ankaragücü adına çok dikkatli olunması gereken bir haftaya girildiğini de belirtmekte fayda var. Zira hatırlanacağı üzere sezonun ilk devresinde Ümraniyespor karşısında yine avantajlı konuma geçen taraf olan Ankaragücü, bu avantajını bir sonraki hafta çok kötü bir şekilde kaybetmişti.

Kırmızı Beyazlı rakibinin maç yapmadan tamamladığı haftada Adanaspor ile kozlarını paylaşan Başkent ekibi, sahadan 1-0 mağlubiyetle ayrılmıştı. O dönem aynı puanda olan Ankaragücü ve Ümraniyespor arasında averajlar da eşitti ve Ankaragücü sahadan mağlubiyetle ayrılınca averaj nedeniyle koltuğu bırakmak zorunda kalmıştı.

Sarı Lacivertli taraftarı çılgına çeviren bu müsabaka sonrası Ümraniyespor bir hafta önce kaybettiği liderliği maç dahi yapmadan geri almıştı. Benzer bir durumu tekrar yaşamak istemeyen Ankaragücü, bu sefer Adanaspor maçından galibiyetle ayrılmayı başarmalı.

Üstelik Adanaspor hiç iyi bir durumda değil ve Turuncu Beyazlı takım moral olarak çökmüş durumda. Bu nedenle Ankaragücü adına 3 puanın yazılması gereken bir maç oynanacak. Ankaragücü bu maçtan galibiyetle ayrılabildiği takdirde Süper Lig’e şampiyon unvanıyla dönmek adına büyük avantaj elde edecek.