Ankaraspor Tarihinin En Pahalı Transferleri

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde ciddi bir hayal kırıklığı yaratan Ankaraspor, şu sıralar pek istim üstünde olmasa da bir dönemler Türkiye’de adı saygıyla anılan ekiplerden biriydi. Mavi Beyazlı ekip bilhassa Süper Lig’de mücadele ettiği dönemde aldığı sonuçlar, kadrosuna eklediği isimler ve başarılarıyla adından söz ettiriyordu. Bu bağlamda oldukça dramatik bir kader yaşayan Başkent temsilcisinin gelin en pahalı transferlerini birlikte inceleyelim!

Performansıyla Değil Yaşamıyla

Bu sezon TFF 2.Lig Kırmızı Grup mücadelesinde dikkat çekmeyi başaramayan Ankaraspor, ne yazık ki çok vasat bir performans sergiledi ve ligde fark yaratamadı. Bununla birlikte kulübün sezon içerisinde çalıştığı iki teknik direktörün ikisi de gerçekten beklentilerin altında kaldı.

Öte yandan Ankaraspor elbette hep böyle değildi. Bir dönem Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden, bir dönem Süper Lig’in önde gelen temsilcilerinden biri olan Ankaraspor, siyasetin de etkisi kaybolunca istediği etkiyi yaratamamaya başladı.

Mavi Beyazlı ekibin tarihi boyunca yaptığı en pahalı transfere bakıldığı zaman bu ismin Antonio De Nigris olduğu görülüyor. 2007/2008 sezonunda 1 milyon 100 bin Euro bonservis bedeli ödenerek kadroya katılan Meksikalı golcü, kulüp tarihinde farklı bir yere sahip.

Ankaraspor’a gelmeden önce Gaziantepspor’da sergilediği performansla kendini gösteren De Nigris, Ankara temsilcisinde ne yazık ki aynı seviyede performans sergilemeyi başaramadı. Bununla birlikte oyuncu ilk olarak Ankaragücü’ne kiralandı sonrasında da Yunan temsilcisi Larissa’ya transfer oldu.

Ancak kader ağlarını ördü ve o dönem 31 yaşında olan De Nigris, hayata gözlerini yumdu.

Bir Daha Olmadı

Öte yandan De Nigris’ten beklediğini alamayan Ankaraspor adına bir sonraki sezon bir kez daha golcü transferi yapmak gerekliliği ortadaydı ve kulüp de buna binaen yeni oyuncu arayışlarına girmişti. Devre arasına kadar bu arayışını sürdüren Mavi Beyazlı ekip, 2008/2009 sezonunun devre arasında Macaristan’da forma giyen Roguy Meye’yi kadrosuna kattığını açıkladı.

Oyuncuya 1 milyon Euro bonservis bedeli ödendi. Ancak Meye konusunda da kader değişmedi ve Gabonlu oyuncu sezon sonuna gelindiğinde Ankaragücü’ne kiralık olarak gönderildi.

Süper Lig kariyerinde toplam 32 maça çıkabilen Meye şu sıralar, Fransa’nın alt lig ekiplerinden birinde forma giyiyor. 35 yaşına gelen oyuncu adına bu kariyer ne kadar gurur duyulabilir kestirmek zor ancak Ankaraspor tarafının hiç de iyi geçmediği ortada.

Ankara temsilcisi kendi gücü çapında yaptığı bonservisli transferlerden beklentilerini karşılayamadı. Bununla birlikte kulüp sonrasında politika değişikliğine gitti ve ücretsiz oyunculardan daha fazla verim almayı da bildi.

Bu noktada yine bonservis bedeli ödenen ve Süper Lig’in gedikli oyuncularından biri olan Ersen Martin’i de hatırlamakta fayda var. Futbolumuzda etki bırakmayı başaran isimlerden biri olan Martin, şu sıralar sağlık problemleriyle boğuşmaya devam ediyor ve kendisini sevenler ondan gelecek güzel haberi bekliyorlar.