Ankara’nın Büyüğü Ankaragücü

Ankara’nın en büyük iki futbol kulübü Gençlerbirliği ile Ankaragücü, TFF 1.Lig’in 23’üncü haftasında Eryaman Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. Ankaragücü’nün liderlik koltuğunu devralmak, Gençlerbirliği’nin ise yükselişe geçebilmek adına çok fazla önemsediği maçta sahadan galip ayrılan ise maçın net hâkimi Ankaragücü oldu.

Ankaragücü’nün Üstünlüğü

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’e beraber veda eden ve bu sezon TFF 1.Lig’de mücadele eden iki Başkent temsilcisi 6 Şubat 2022 tarihinde Eryaman Stadyumu’nda karşı karşıya geldi.

Ev sahibi Gençlerbirliği’nin ligin ikinci yarısındaki ilk galibiyetini hem de Ankaragücü karşısında alabilmek adına çok daha fazla önemsediği maç Ankaragücü için de oldukça kritik bir maçtı. Zira bu maçtan çıkartılabilecek bir galibiyet, Ümraniyespor’dan liderlik koltuğunu alabilmek anlamına geliyordu.

Eryaman Stadyumu’nda neredeyse boş tribünlere oynadığı maç, Ankaragücü’nün baştan sona üstünlüğüyle geçti. 12’inci dakikada perdeyi açan Ankaragücü, ilk yarıda Gençlerbirliği’nin 10 kişi kalmasıyla birlikte çok daha tek taraflı geçti.

Ankaragücü’nün birçok pozisyondan yararlanamadığı ve toplarının direkten döndüğü maçta, ikinci yarıda ise fark yaratan bir performans vardı. Zira 10 kişi oynadığı için alan kapatmak adına daha fazla çaba sarf eden Gençlerbirliği, bu nedenle normalden çok daha fazla yoruldu. 60’ıncı dakikadan sonra fizik anlamında tamamen biten Gençlerbirliği, rakibine de dayanamadı ve maç Ankaragücü’nün 3-0 üstünlüğüyle sona erdi.

63’te ve 74’te bulduğu gollerle birlikte Gençlerbirliği’nin fişini çeken Ankaragücü, üst üste 6’ıncı maçından da galip ayrıldı. Ümraniyespor’un Bandırmaspor karşısında sahadan mağlup ayrılmasından sonra alınan bu galibiyet Ankaragücü’nü de liderlik koltuğuna taşıdı.

Gençlerbirliği’nde Hasar

Maçın net mağlubu Gençlerbirliği’nde ise çok ciddi problemler yaşanmaya devam ediyor. 12’inci dakikada yenen golden sonra saha içerisinde reaksiyon vermeyi başaramayan Gençlerbirliği, çok gergin bir takım görüntüsündeydi.

Kırmızı Kara, 41’inci dakikada gördüğü karttan sonra maçın çok büyük bir kısmını 10 kişi oynamak zorunda kaldı. Bu durum Ankaragücü gibi tecrübeli ve formda bir takım karşısında tüm ipleri rakibe vermek anlamına geliyor.

Ligin ikinci yarısında oynadığı maçların hiçbirisinde sahadan galip ayrılamayan Gençlerbirliği, artık çok daha fazla sıkıntı yaşayacak. Zira takımın yolları ayırma noktasına gelen Metin Diyadin’e olan inancı her geçen gün azalıyor gibi görünüyor.

Pek tabii bu maç kaybedilebilir bir maçtı ancak Ankaragücü karşısında gösterilen performansın açıklanabilir bir yanı yoktu. İlk yarıdaki 41 dakikalık süreç içerisinde Gençlerbirliği Ankaragücü’nü doğru düzgün tehdit edemedi.

Ankaragücü, 23’üncü haftada aldığı galibiyetle birlikte 48 puana çıktı ve liderlik koltuğunu Ümraniyespor’dan devraldı. Bu maçtan önce Ümraniyespor ile aynı puanda olan Ankara temsilcisi, artık 3 puan farkla lider.

Gençlerbirliği ise bu sonuçla birlikte 26 puanda kaldı ve 13’üncü sıraya kadar geriledi. Gençlerbirliği ile küme düşme hattının arasında yer alan puan farkı ise sadece 4 puan.