ANKARA’DA PANDEMİ VE SOSYAL FAALİYETLER

İçerisinde bulunduğumuz ve tüm dünyayı etkisi altına almış olan korona virüs kısıtlamaları nedeniyle ülkemizde faaliyet gösteren ve insanların sosyal aktivitelerini gerçekleştirebileceği birçok alanda zaman zaman kısıtlama gelirken zaman zaman normalleşme sürecine gidilmişti.

Geçtiğimiz dönemlerde faaliyetleri kısıtlanan ya da tamamen kapatılan birçok sosyal aktivitenin gerçekleştirildiği mekanlar geçtiğimiz günlerde normalleşme sürecinin başlamasıyla tekrar açılmıştı ancak artan vakalar ve ölüm sayıları sebebiyle birçok faaliyet alanı tekrar kapatılma kararı alındı. Başkent Ankara’da halı saha faaliyetlerinden ve kararlardan nasibini aldı. Son dönemde artan vakalar olduğu için özellikle Başkent Ankara hızlı bir şekilde toparlanmak ve vaka sayılarını azaltmak için ekstra dikkat etmeye başladı.

HALI SAHALARIN AÇILMA TARİHİ

Ülkemizde Dernek Lokali, internet kafeler, elektronik oyun merkezleri, kahvehaneler, kıraathaneler, güzellik merkezleri, lunaparklar, hamamlar ve saunalar, yüzme havuzları, bilardo salonları kafeler ve dernek lokalleri gibi birçok sosyal faaliyet alanı kapatılırken Halı sahalar da 17 Mayıs’a kadar kapalı kalması planlanıyor.

13 Nisan 2021 tarihinde yapılmış olan kabine toplantısı sonrasında yeni düzenlemelerin gelmesiyle restorant, pastane, fırın, lokanta gibi yerler kapalı kalacak ancak bu işletmeler paket servis hizmetlerine devam edebilecekler.

Korona virüs tedbirleri kapsamında vakaların düşmesiyle tekrar faaliyete geçen internet kafeler, elektronik oyun merkezleri, kahvehaneler, kıraathaneler, güzellik merkezleri, lunaparklar, hamamlar ve saunalar, yüzme havuzları, bilardo salonları kafeler ve dernek lokalleri gibi birçok sosyal aktive alanının yapılan toplantının ardından 17 Mayıs kadar kapatılması kararı alındı.

PANDEMİ SÜRECİ YASAKLAMALARI

Geçtiğimiz yıl aralık ayının başlarında yürürlüğe giren ve ciddi tedbirler sonrasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları, çeşitli sosyal faaliyet alanlarının kapatılmasının ardından şubat dönemine kadar iyi sonuçlar alınmış ve vaka sayılarında ciddi bir düşüş yaşanmıştı.

Korona virüs pandemisinin kasıp kavurduğu geçtiğimiz senenin ilk normale dönme sürecinde çok tartışılan halı sahalar tekrar açıkmış ve vatandaşlar spor yapmaya devam edebilmişti. Kış döneminde vaka sayılarında yaşanan anormal artışın ardından bu işletmeler süre belirtilmeksizin kapatılma kararı alınmıştı.

Bu süre zarfında kapatılma kararı verilen Türkiye genelindeki yaklaşım 14 bini aşkın halı sahanın ne zaman tekrar faaliyete geçeceği merak konusu oldu. 13 Nisan tarihinde yapılmış olan kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklama doğrultusunda Halı sahaların 17 Mayıs 2021 tarihine kadar kapalı kalması uygun görüldü.