Wilfried Zaha Galatasaray’da

Galatasaray Fildişili yıldız futbolcu Wilfried Zaha ile resmi sözleşmeye imza attı, Fildişili yıldız dün gece geç saatlerde İstanbul’daydı. Sarı kırmızılı kulüple resmi sözleşmeye imza atan oyuncunun KAP bildirimi de geldi ve böylece Wilfried Zaha’nın Galatasaray’a transferi tamamlandı.

Wilfried Zaha Transferinde Asrın Çalımı

Galatasaray Fildişili yıldızın transferi sırasında ezeli rakibi Fenerbahçe’ye çok büyük bir transfer çalımı attı. Sarı kırmızılı kulüp daha önce de Halil Dervişoğlu transferi sırasında Beşiktaş’a bir transfer çalımı atmıştı. Halil Dervişoğlu ile ilk temas kuran takım Beşiktaş’tı ve kulüple anlaşan siyah beyazlılar oyuncu ile anlaşmaya çalışıyorlardı. Hatta iddialara göre Beşiktaş, Halil Dervişoğlu için uçak bileti dahi almıştı. Ancak sonrasında Galatasaray takımı devreye girdi ve oyuncu ile kısa sürede anlaşıp oyuncuyu Türkiye’ye getiren takım oldu. Bu süreçte Halil Dervişoğlu’nun daha önce Galatasaray forması giymiş olması etkili oldu elbette.

Halil Dervişoğlu transferinde rotanın Galatasaray’a dönmesi tamamen oyuncunun daha önce de sarı kırmızılı formayı giymesi ile alakalıydı. Wilfried Zaha transferi ise aslında yine geçmişle bağlantılı bir transfer oldu. Fenerbahçe kulübü yaklaşık üç aydır Wilfried Zaha ile temas halindeydi. Crystal Palace ile sözleşmesi sona eren Fildişili yıldız için pek çok takım istekliydi ancak uzun süredir oyuncu ile temasta olan Fenerbahçe bu transferde ciddi yol kat etmişti ancak sonrasında devreye giren Galatasaray transferi 24 saat içerisinde bitirdi. Tabii Fenerbahçe’nin aylardır uğraştığı bu transferi sarı kırmızılı takımın bu kadar çabuk bitirmesinin bir sırrı vardı elbette. O sır, Fildişili efsane futbolcu Didier Drogba‘ydı.

Fildişi tarihinin gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu kabul edilen Didier Drogba, ülkesinde bir efsane statüsüne sahip. Ülkemizde bir buçuk sezon kadar Galatasaray forması giymişti Didier Drogba. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük forvetlerinden biri olan Didier Drogba, hemen hemen tüm Fildişi Sahilleri oyuncuları için bir rol model. İşte Wilfried Zaha’nın Galatasaray’a transferinde de Didier Drogba kozunu kullandı. Sarı kırmızılı kulüp bu transferde hem oyuncu ile temas kurarken hem de oyuncunun sarı kırmızılı takımın teklifini kabule ikna sürecinde Didier Drogba’dan devreye girmesini istedi ve Didier Drogba da bağlarının hala devam ettiği eski kulübünü bu noktada kırmadı.

”Galatasaray’a Gitmelisin”

Didier Drogba, zaten Wilfried Zaha’nın tanıdığı, sevdiği, diyaloğu olan bir isimdi. Galatasaray, Didier Drıgba’nın da aracılığı ile oyuncunun menajeri ile buluştu, rakamlar konusunda anlaşan taraflar Wilfried Zaha’nın kararını bekliyordu ki o konuda Drogba’nın iki sözü yetti zaten Wilfried Zaha’yı ikna etmeye. Efsane futbolcu Didier Drogba, ”Galatasaray’a gitmelisin.” dedi Wilfried Zaha’ya ve bu söz üzerine fazla düşünmedi Wilfried Zaha. Oyuncunun transferinde sponsorlar da etkin rol oynadı. Galatasaray takımı Wilfried Zaha’ya senelik 5 milyon avro civarında net maaş ödemesi yapacak ve bir kısmını sponsorlar karşılayacak bu ücretin.