Valerien Ismael Eleştiri Altında

Valerien Ismael Beşiktaş’ın başına geride kalan 2021 22 futbol sezonunun sonlarına doğru gelmiş bir teknik adam. Beşiktaş’ın başına geçtikten sonra takımda bir kıpırdanma olduğu inkar edilemez. Beşiktaş, onun takımın başına geçmesinin ardından daha mücadeleci ve dirençli bir yapıya bürünmüştü. Tabii bunun hocanın oyun karakteri ve antrenman programları ile mi yoksa takımın başına yeni hoca gelmesinin oyunculara sağladığı basit bir motivasyonla mı ilgili olduğunu anlamak için biraz süreye ihtiyaç vardı.

İstediği Kadro Kuruldu

Beşiktaş 2022 23 futbol sezonuna da Fransız teknik adam önderliğinde girdi. Hatta bu sayede şampiyonluk yolundaki rakipleri Fenerbahçe ve Galatasaray karşısında da avantajlı bir konuma geçti. Çünkü Fenerbahçe, geçen sezon takım ile ligi tamamlayan İsmail Kartal yerine dünyaca ünlü Portekizli teknik adam Jorge Jesus’u takımın başına getirdi ve hocanın istekleri doğrultusunda yeni bir yapılanmaya giderek kadroyu neredeyse sil baştan kurdu. Haliyle Jorge Jesus‘un istediği oyunu takıma empoze edebilmesi için dahası takımdaki oyuncuların da birbirini tanıyıp kaynaşmaları, uyum sorununu halledebilmeleri için bir zamana ihtiyaçları var.

Şampiyonluk yolundaki diğer rakip Galatasaray ise Fenerbahçe’den de zor bir süreçten geçiyor. Zira sarı kırmızılı takımın sadece hocası değil yönetimi de değişti. Daha önce de bu görevde bulunmuş olan Dursun Özbek’i başkanlık makamına getiren Galatasaray’da yeni yönetim ilk olarak mevcut hoca Domenec Torrent’in sözleşmesinin feshi ile uğraştı. Tüm çabalara rağmen Torrent ikna olmayınca tazminatını ödeyerek İspanyol çalıştırıcıyı gönderen yönetim, sonrasında ise önce yabancı hocalar ile görüştü. Ama nihayetinde takımın başına, taraftarın çok istediği Okan Buruk getirildi. Okan Buruk’un açıklanmasından sonra transfer çalışmalarına başlayan takım, ligin başlayıp ilk iki hafta da geride kalmasına rağmen hala transferi bitiremedi. Galatasaray bir forvet ve bir stoper almaya çalışıyor ve dahası şimdi basında bir de sol bek arandığı haberleri var.

Valerien Ismael

Puan Kaybının Sorumlusu Valerien Ismael

Beşiktaş ise bu iki rakibine kıyasla tıpkı Trabzonspor gibi mevcut hocasıyla lige girdi. Ve dahası Kara Kartal transferde de hızlı davranıp hazırlık kampına neredeyse bütün transferleri yetiştirmeyi başardı. Teknik direktör Valerien Ismael işte bu şartlar altında başladı lige, ne var ki ilk iki hafta boyunca oynanan oyun kimseyi tatmin etmedi. İlk hafta Kayserispor’u son dakika golü ile zar zor yenebilen Beşiktaş 2. haftada puan kaybını yaptı ve 3 0 öne geçtiği maçta skoru korumayı beceremeyerek Alanyaspor karşısında 1 puana razı oldu.

Bu maçın ardından Fransız teknik adama çok ciddi eleştiriler yöneltildi. Takımı 1o kişi kalmış olsa da ilk yarısını 3 1 önde kapattığı Alanyaspor maçının devre arasında oyuncu değişiklikleri ile takımı savunmaya çekip gömülü oynatan Valerien Ismael bu tavrı nedeniyle korkak olmakla suçlandı ve puan kaybının de en büyük sorumlusu olarak gösterildi. Bu sene ligin üç büyüklerin hocaları için çok zorlu geçeceği daha ikinci haftadan belli olmuş oldu.