Ankaragücü Beklenenden Çok Farklı

Bir yıllık bir aranın ardından 2021 22 futbol sezonunda TFF 1. Lig’de şampiyon olarak Süper Lig’e yükselen Ankaragücü Teknik direktör Mustafa Dalcı yönetiminde pek çok transfere imza atarak Süper Lig’e uygun bir kadro kurmanın çalışmalarını yapmıştı.

Ankaragücü

Bol Gollü Ankaragücü Maçları Bekleniyordu

Mustafa Dalcı yönetiminde 4 2 3 1 dizilimini tercih eden Ankaragücü çok güvenli bir taktik olarak gözüken bu taktiği hayli zevkli bir hale getirmişti hazırlık maçlarında. Normal şartlar altında savunma güvenliğini ön planda tutup zor gol yenilen ama diğer yandan da hücum planı çok stabil olduğundan kolay önlem alınabildiği için zor da gol atılan bu formasyonu Mustafa Dalcı yönetimindeki Ankaragücü kolay gol atılan ve kolay gol yenilen bir yapıya evirmeyi başarmıştı(!)

Hazırlık maçlarında Ankaragücü’nün kolay pozisyona girip çok gol atması övülürken aynı şekilde kolay gol yiyebilmesi ise eleştiriliyordu. Genel olarak orta sahanın çabuk geçildiği bir takım görüntüsü çizen sarı lacivertli ekipte teknik adam Mustafa Dalcı kolay gol yeme sorununu transferle çözeceklerini, stoper aradıklarını belirtmişti. Bu açıklamanın ardından Nihad Mujakic takıma katılmış ve Mustafa Dalcı da Bosnalı stoper gelip gelmez formayı ona vermişti. Bu şartlar altında ligin ilk maçına çıkan Ankaragücü, kendi sahasında ligin formda takımı Konyaspor’u ağırladı. Ligin en iyi takımlarından biri olarak gösterilen Konyaspor, İlhan Palut önderliğinde Avrupa maçları ile sezonu açmış ve 2022 23 futbol sezonuna fırtına gibi girmişti.

Ankaragücü’nün hazırlık maçlarındaki durumu ve Konyaspor’un da genel hali ve mevcut formu düşünüldüğünde herkes Ankaragücü Konyaspor maçının bol gollü geçeceğini tahmin ediyordu. Ne var ki sahada olan biten çok farklıydı. Rakibi Konyaspor’u iyi durduran Ankaragücü, ayrıca pozisyon bulmakta da yine pek sıkıntı yaşamamış ancak bu kez pozisyonları gole çevirmeyi başaramamıştı.

Antepspor Maçında Pozisyon Bulunamadı

Ankaragücü, Süper Lig’de 2. hafta maçında Gaziantep deplasmanına konuk oldu. Burada işler hem hazırlık maçlarından hem de ligin ilk maçı olan Konyaspor maçından daha farklı cereyan etti. Anakaragücü maç boyunca pozisyon bulmakta zorlanırken buna karşılık Gaziantep ise adeta dünyaları kaçırdı. Sonuç olarak hazırlık maçlarının çok gol atıp çok gol yiyen takımı Ankaragücü, lig başladığından veri geride kalan 2 haftada golle tanışamadı. Elbette bütün bu tabloyu sadece Ankaragücü üzerinden okumak pek doğru sonuçlara götürmez bizi. Nihayetinde karşıdaki rakiplerin oyun anlayışları, Ankaragücü’ne karşı aldıkları tedbirler ya da kendi hücum silahları ve elbette genel olarak güçleri de çok önemli. Ama yine de şunu söyleyebiliriz ki ligin başlaması ile birlikte Mustafa Dalcı 4 2 3 1 formasyonunda zaman zaman savunma hattı önündeki ikilinin ikisini birden hücuma gönderirken lig maçlarında bundan vazgeçmiş görünüyor. Elbette daha pek çok kriter ve değilken var ama şimdilik hazırlık maçlarına kıyasla en büyük fark bu gibi duruyor.