Uefa Avrupa Ligi’ndeki Türk Takımları

Fenerbahçe ve Trabzonspor ile temsil edildiğimiz Uefa Avrupa Ligi’nde temsilcilerimiz bu akşam gruplarının son maçlarına çıkacaklar. Fenerbahçe gruptan üst tura çıkmayı zaten garantilemiş durumda. Bu yüzden bu maça dair Fenerbahçe’nin tek hedefi grup liderliğini almak olacak. Fenerbahçe gruptan lider çıkarsa bir üst turda UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında 3. olan takımlarla eleme maçı oynamak zorunda kalmayacak. Bu nedenle gruptan lider çıkmak temsilcimiz için oldukça önemli. Trabzonspor ise gruptan çıkma şansını sürdürmekle beraber en azından grup üçüncüsü olarak yoluna UEFA Konferans Ligi’nde devam etmek istiyor. Dahası UEFA ülke puanı açısından da iki temsilcimizin de geceyi galibiyetle kapatması çok önemli.

Fenerbahçe Uefa Avrupa Ligi’nde Lider Olabilir

Uefa Avrupa Ligi’nde B grubunda yer alan temsilcimiz Fenerbahçe grubun son maçları öncesinde 11 puan ile ilk sıra. İkinci sırada yer alan Rennes takımının da puanı 11. İki takımın kendi aralarında oynadıkları maçlar 3 3 ve 2 2’lik skorlarla bittiğinden, dahası bu sene UEFA’nın da deplasman golü avantajı uygulamasına son vermesi sebebiyle genel averaja bakılacak. Fenerbahçe şu an genel averajda + 1 puan ile önde. Bu gece iki takım da maçlarını aynı skorlarla kazanırlarsa grup lideri Fenerbahçe olacak. Fransız Rennes takımının avantajı ise maçı kendi sahasında oynayacak olması. Sahasında Güney Kıbrıs temsilcisi AEK Larnaca ile oynayacak olan takımın farklı galip gelme ihtimali elbette ki deplasmanda Dinamo Kiev ile karşılaşacak olan Fenerbahçe’ye kıyasla daha fazla. Yine de Fenerbahçe de Kiev deplasmanına çok iddialı gitti. Her ne kadar Aek Larnaca önünde Rennes takımının farklı galip geleceği öngörülse de Fenerbahçe takımı da sezon başında kendisini Uefa Şampiyonlar Ligi’nden eleyen Dinamo Kiev’e karşı Fenerbahçe apayrı bir motivasyonla sahada olacaktır. Ayrıca Fenerbahçe’nin grup liderliğini istediği de biliniyor. Çünkü grubunu lider bitiren takım direkt üst tura çıkarken aynı tura çıkabilmek için grup ikincileri, Uefa Şampiyonlar Ligi’nden gruplarında üçüncü olup da Uefa Avrupa Ligi’ne gelen takımlarla bir eleme maçı oynayacaklar.

UEFA Avrupa

Trabzonspor’un da Şansı Var

Grubunda istikrarsız bir görüntü çizen Trabzonspor takımı buna rağmen gruptan çıkma şansını son maça taşımayı başardı. Tabii kolay bir ihtimal gibi durmadığını da belirtmek gerekiyor. Çünkü Trabzonspor’un gruptan çıkması sadece kendisinin Ferençvaroş’u mağlup etmesine bağlı değil. Trabzonspor’un galibiyetinin yanında diğer maçta da Monaco’nun puan kaybetmesi gerekiyor. Eğer her iki takım da maçlarını kazanırsa Trabzonspor puanını 9 yaparken Monaco ise 10 yapacak ve 2. olarak gruptan çıkacak. Grup liderinin ise Ferençvaroş olduğu zaten kesinleşti son maçlar öncesinde. Ancak Trabzonspor’un hem ülke puanına katkı sunması için hem de gruptan çıkamasa bile 3. olup da yoluna UEFA Konferans Ligi’nde devam etmesi için bu maçta mutlaka puan alması gerekiyor.