TÜSİAV’dan Covid-19 Değerledirmesi

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) ile Gençlik ve Spor Platformu, koronavirüs salgınının spor etkinliklerine ve spor ekonomisine dair etkilerini tartıştı.

Covid-19 salgını sebebiyle, önemli spor müsabakaları ya ertelendi ya da iptal edildi. Spor sektöründe yer alan neredeyse bütün ligler, takımlar, sporcular, medya gelirleri ve sporsorluklar bu Covid-19 salgınından büyük bir ölçüde etkilenmiş oldu.

TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak ile Gençlik ve Spor Platformu Başkanı Demirhan Şerefhan’da yaptıkları açıklamalarda, Covid-19’’un hayatımızın her alanını etkilediği gibi spor camiasını da etkilemeye devam ettiğini ifade ettiler.

TÜSİAV’ın yapmış olduğu bu değerlendirme etkinliğinde, Covid-19 salgınından etkilenen en önemli spor organizasyonunun 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın olduğu ifade edildi.

Yapılan açıklamalada “Olimpiyat tarihinde ilk defa bir erteleme oldu ve oyunlar 2021’e ertelendi. Japonya, Tokyo 2020 hazırlığı için 26 milyar dolar yatırım yaptı ve bu yatırımı oyunlar esnasındaki gelirleriyle amorti etmeyi düşünüyordu.

Bunun yanı sıra bu oyunlara katılacak 11 bin olimpik sporcu ve 4 bin 500 paralimpik sporcu bu ertelemeden en fazla etkilenen kısımların başında geliyor” sözlerine yer verildi.  

Futbol Şampiyonasıda Ertelenmişti

TÜSİAV’ın yapmış olduğu açıklamalarda, Covid-19 salgınından etkilenen en önemli spor organizasyonunun 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın olduğu belirtildi.

Öte yandan bilindiği üzere 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’da tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından dolayı 2021 yılına ertelenmişti.

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı ile Gençlik ve Spor Platformu, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası ile ilgilide ortak bir açıklama yaptı.

Yapılan bu açıklamada, UEFA, Avrupa Şampiyonası’ndaki sponsorluklardan ve canlı yayınlardan 2 milyar dolar gelir bekliyordu.

Salgının durumundan dolayı sponsorlar ve canlı yayın haklarını alan kuruluşlarda şu an beklemede kalmayı tercih ediyorlar” sözlerine yer verildi. 

Türkiye’de Aynı Durumda

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) ile Gençlik ve Spor Platformu, yapmış oldukları ortak açıklamalarda, dünyadaki sporla alakalı küçük ve orta ölçekli şirketlerin Covid-19 nedeniyle çok zor durumda olduğu belirtildi.

Spor malzemelerini üretenlerde, satanlarda, pazarlayanlarda bu salgından en fazla etkilenen kesimler oldu açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamalarda, Türkiye’nin de durumunun diğer ülkeler gibi olduğu belirtilirken, birçok branştaki kulüplerin zor durumda olduğu söylendi.