Türkiye’de Maçlara Seçim Arası

Spor Toto Süper Lig’de şampiyonluk TFF 1. Lig’de ise Süper Lig’e yükselme mücadelesi nefes nefese devam ederken araya seçim giriyor. Türkiye 14 Mayıs Pazar günü hem Cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçimi için sandığa gitti. Dolayısı ile özellikle Süper Lig üzerine dönen tüm tartışmalar yerini bir iki günlüğüne de olsa seçim tartışmalarına bırakmış gibi gözüküyor. Süper Lig bu hafta sonunu maçsız kapattı.

seçim

Lider Yarın Sahaya Çıkacak

Seçim dün yapıldı ve gelişen teknoloji ile birlikte artık oyların sayılıp sisteme girimi hızlanmış olsa da hafta sonu maç oynanmadı. Süper Lig, yarın oynanacak maçlarla yeni haftaya startı verecek. Lider Galatasaray da Süper Lig 34. hafta kapsamında yarın akşam İstanbul derbisinde İstanbulspor’un konuğu olacak. Trük futbolseverlere İstanbulspor Galatasaray maçına derbi denmesi garip gelebilir belki ama bu maç bir derbi.

Derbiye dair yanlış bir algı var ülkemizde oysaki spor müsabakaları için kullanılan derbi terimi, aynı şehirde yer alan iki farklı takım arasındaki mücadeleyi ifade etmek için kullanılır. Ama bizim ülkemizde sanki sadece şampiyon olan takımların aralarında yapacağı maçlar gibi anlaşılıyor derbi. Bu yanlış algının sebebi ülkemizin en çok şampiyon olan takımlarının üçünün de İstanbul takımı olması. Bütün karışıklığı yaratan işte bu husus ve aynı nedenle Trabzonspor’un bu üç büyük takım ile yaptığı maçlara da derbi denmeye başlandı ki bu aslında yanlış bir tanımlama futbol literatürüne göre.

Seçim Takvimi Etkiler Mi?

Spor Toto Süper Lig bu sene 19 takımla start almıştı. Ligde takım sayısının tek olması nedeni ile her hafta bir takım o haftayı maç yapmadan geçiyordu. Sezon başındaki planlamaya göre sezon sonunda 4 takım düşecek, alttan gelen 3 takımla da lig 2023 24 futbol sezonunda 18 takımla oynanacaktı ancak ülkemizin 6 Şubat Pazartesi günü yaşadığı yıkıcı deprem felaketinin ardından yeni kararlar alındı. Depremden zarar göre şehirlerde yer alan iki Süper Lig temsilcisi Hatayspor ve Gaziantep FK ligden çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu‘na başvurdu ve bu başvuruları da kabul edildi.

Türkiye Futbol Federasyonu bu iki takımın önümüzdeki sene de Süper Lig’de yer almasına karar verdi ve böylece ligden düşecek takım sayısı ikiye indirildi bu sezon özelinde. Tabii zaten takım sayısının fazla olduğu Süper Lig’e bir de Dünya Kupası ve deprem araları girdi. Bu sene 2022 Katar Dünya Kupası’nı biz kışın izledik ve bu da sadece bizim değil tüm liglerin takvimini etkiledi. Bunun üzerine bir de deprem sebebi ile maçların durması Türkiye Süper Lig takvimini iyice sıkıştırdı. Ligin son haftalarına gelirken de şimdi de seçim nedeni ile hafta sonu maç oynanamadı ve maçlar bir kez daha hafta içine kaydırıldı. Ama futbolseverlerin bundan hiçbir şikayeti yok, onlar sık sık takımlarını izlemekten gayet memnunlar fakat sezon sonunda futbolcuların ciddi bir yorgunluk hissedecekleri muhakkak.