TÜRKİYE ŞAMPİYONU KADİR’İN, YENİ HEDEFİ DÜNYA ŞAMPİYONU OLMAK

Türkiye Güreş Şampiyonası Büyükler kategorisinde yarışarak Türkiye Şampiyonalığı elde eden işitme engelli güreşçi Kadir Mert Türkmen, 2016’da İran’dan, 2018’de Rusya’dan, 2019’da Belarus’tan madalya ile dönmüştü. Başarılarının ardı arkası kesilmeyen madalya avcısı Kadir Mert Türkmen’in yeni hedefinin Brezilya’da Dünya Şampiyonu olmak olduğu kaydedildi.

KADİR MERT KATILDIĞI HER MÜSABAKADAN MADALYA ALDI

Altındağ’ın Çinçin isimli bölgesinde hayata gözlerini açan, doğuştan görme engelli olan 19 yaşındaki Kadir Mert Türkmen, tam 5 yıl önce işitme engelliler güreş takımının antrenörleri, milli güreşçiler Mesut Zehir ve İlhan Çıtak ile yolları keşişti. Hayatının dönüm noktasını yaşayan Kadir Mert’in elini sımsıkı tutan 2 antrenör, onu güreş sporu ile tanıştırdı.

Kadir Mert güreş sporunda o kadar yetenekli performanslar sergiledi ki doğuştan işitme engeli olması Mert’in başarı merdivenlerini tırmanmasına engel olamadı.

KADİR’İN KISA SÜREDE BAŞARIYA ULAŞMA HİKAYESİ

Altındağ Belediyesi İşitme Engelliler Güreş Takımı Antrenörü Mesut Zehir, son derece yetenekli olan Kadir Mert Türkmen’in güreş sporuyla tanışma hikayesini anlattı.

Mesut Zehir: “Kadir Mert ile tanıştığımızda 14 yaşındaydı. Babası hayatta değildi ve 4 çocuğuyla tek başına yaşam mücadelesi veren bir annenin çocuğuydu. Çok zor bir hayatı vardı. Suça bulaşması ve sokaklarda kaybolması için çok elverişli bir ortamda yaşıyordu ve buna çok müsaitti.

Ama Kadir Mert aldığı iyi eğitimle kısa sürede çok başarılı bir güreşçi oldu. Güreşe başladıktan sadece 1 yıl sonra Dünya Şampiyonası’na katıldı ve üçüncü oldu.

Ardından diğer başarıları geldi tabi… Kategori olarak da ilerledi. Neredeyse madalya almadan dönmediği olmadı. Katıldığı her müsabakadan madalyayla döndü. Kadir Mert doğru eğitimle her şeyin başarılabileceğini ispatladığı gibi, engelli olmanın şampiyonluklara engel olmadığını da herkese gösterdi.

İşitme engelli olmak Kadir Mert’e hiç engel olamadı. Engellerin nasıl aşıldığına güzel bir örnek oldu.” İfadelerini belirtti.

ALTINDAĞ’IN ŞAMPİYONU KADİR

Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı, Altındağ sınırları içinde çok fazla sporcunun bulunduğunu ve bunların çok başarılı olduklarını dile getirdi.  Kadir Mert Türkmen için konuşan Balcı: “Biz boşuna şampiyonların adresi Altındağ demiyoruz.

Altındağ’da o kadar fazla başarılı sporcumuz var ki… Çocuklarımız, gençlerimiz çeşitli spor dallarında başarıdan başarıya koşuyorlar. Her biriyle gurur duyuyor ve onlara destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Kadir Mert Türkmen de küçük yaşına rağmen, artık başarılı olduğunu kanıtlamış bir sporcu…

İnşallah çok daha iyi yerlere gelecek, daha nice başarılarıyla göğsümüzü kabartacak. Kadir Mert başarılarıyla olduğu gibi, engelleri aşmasıyla da örnek olan bir sporcu… Kendi gibi işitme engelli daha nice çocuğa ve gence örnek oluyor. Kendisini ve ona emek veren hocalarını tebrik ediyorum.” Açıklamasını yaptı.