TFF 1. Lig Başlıyor

Süper Lig 2022 23 futbol sezonunun start almasının ardından TFF 1. Lig de bu hafta start alıyor. Bu sene Süper Lig’e yükselmeye hedefleyen en az 3 4 takımın olması ligi çok çekişmeli bir hale getirmiş durumda.

TFF 1. Lig

TFF 1. Lig Ve Cumhuriyet

Bilindiği üzere Cumhuriyet 29 Ekim 1923 yılında kuruldu. Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları 2022 23 futbol sezonunda başlayacak olsa da asıl kutlama 29 Ekin 1923 tarihinde yani futbol sezonu olarak 2023 24 futbol sezonunda olacak. Dolayısıyla hem bu sene hem de gelecek yıl tüm spor takımları için çok önemli. Süper Lig’de üç büyükler Cumhuriyet’in 100. yılının kutlanacağı bu önemli sezonda mutlak suretle şampiyon olmak isterler, bütün hazırlıklarını buna göre yapmışlarken alt liglerde de durum farklı değil.

Bu sene TFF 1. Lig’deki takımlar hem bu ligde şampiyon olup Cumhuriyet şampiyonu olarak anılmak istiyorlar hem de 2023 24 futbol sezonunda, Cumhuriyet’in 100. yılının doldurulacağı tarih olan 29 Ekin 2023 tarihinde Süper Lig’de yer alabilmenin hayalini kuruyorlar.

TFF 1. Lig’e baktığımızda Süper Lig için en şanslı takımlardan ikisi şüphesiz ki geride kalan 2021 22 futbol sezonunda da bunun mücadelesini vermiş olan Eyüpspor ve Samsunspor. Samsunspor camiası Cumhuriyet’in ilanında önemli yer tutan şehirlerinin takımının bu sene mutlaka şampiyon olmasını ve seneye de Süper Lig’de yer almasını arzu ediyor. Zaten son birkaç yıldır bunun mücadelesini veren takım bu sene daha büyük riskler alıp çok pahalı kaliteli ve tecrübeli bir kadro kurdu. Süper Lig seviyesinde kurulan kadronun tek handikabı ise yaş ortalaması. Bu durum bile tek hedefin bu sene Süper Lig olduğunun kısa vadeli bir planla Cumhuriyet’in 100. yılında TFF 1. Lig şampiyonluğu olduğunu gösteriyor aslında.

Süper Lig adayı takımlar arasında gösterilen diğer takım ise Eyüpspor. 2021 22 futbol sezonunda da bunun mücadelesini veren takım bir anlamda tecrübesizliğinin kurbanı olmuştu. Flaş transferlerine devam eden İstanbul ekibi Süper Lig’in en güçlü adaylarından biri.

Süper Lig için diğer iki büyük aday ise 2021 22 futbol sezonu sonunda Süper Lig’den düşen iki takım olan Göztepe ve Çaykur Rizespor. Emre Çolak, Ali Akman gibi flaş transferlerle sezona girecek olan Göztepe ve teknik direktör Bülent Korkmaz’ın her demecinde hedefin mutlak suretle Süper Lig olduğunu vurguladı Rizespor camiaları da TFF 1. Lig şampiyonluğunun en güçlü adayları konumundalar.

Ankara Takımları ve TFF 1. Lig

TFF. 1. Lig’de 2 Ankara temsilcisi var; Keçiörengücü ve Gençlerbirliği. Özellikle Ankara’nın köklü kulübü Gençlerbirliği elbette eski günlerine dönmeyi çok istiyor ancak bu sene dönüş pek de mümkün görünmüyor. Keçiörengücü için de iddialı şeyler yazmak pek mümkün değil. Her iki takımın da ligden düşmeyip TFF 1. Lig’de kalması bu sene için en gerçekçi hedef gibi duruyor.