Süper Lig’den Kim Düşecek?

Spor Toto Süper Lig’de son haftaya girilirken şampiyon belli ve heyecan artık Fenerbahçe’nin mi yoksa Beşiktaş’ın mı ligde 2. olacağı üzerinden devam ediyor. Ancak Süper Lig’de son hafta öncesinde devam eden büyük bir heyecan daha var, ligden düşen son takım hala belli olmadı.

Süper Lig’den İki Takım Düşecek

Spor Toto Süper Lig 2022 – 2023 futbol sezonuna 19 takımla başladı. Her hafta bir takım takım sayısı tek olduğu için maç yapmadan yani bay geçerek haftayı tamamladı. Bu durumun gelecek sene tekrarlanmaması için ligden her zaman olduğu gibi 3 değil 4 takım düşecek ve alttan gelen 3 takım ile birlikte lig nihayet 18 takımla alışık olduğumuz düzenine geri dönecekti. Ancak ülkemizin yaşadığı acı deprem felaketi yeni kararlar alınmasına neden oldu.

Bildiğiniz gibi 6 Şubat tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin en acı doğal afetlerinden biri ile karşı karşıya kaldık ülkece. Sabaha karşı merkez üssü Gaziantep olan 7.7 büyüklüğündeki depremin şoku atlatılamamıştı ki bu kez de yakın bir bölgede Kahramanmaraş merkezli 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi. Hali ile ülkedeki her şey ve her birey bu büyük felaketten yoğun şekilde etkilendi. Liglere önce bir hafta ardından da şubat ayı sonuna kadar ara verildi.

Depremden bölgedeki futbol takımları da yoğun şekilde etkilendi kaçınılmaz olarak. Hatta ne yazık ki Hatayspor takımının bir futbolcusu ve sportif direktörü de yaşanılan afette hayatlarını kaybettiler. Bu gelişmeler üzerine Süper Lig’de yer alan Hatayspor ve ilk depremin merkez üssü olan Gaziantep’in Süper Lig’deki temsilcisi Gaziantep FK ligden çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurdular. Türkiye Futbol Federasyonu önümüzdeki sezonda da Süper Lig’de yer almaları kaydı ile bu takımların taleplerini kabul etti ve sezon sonuna kadar da bu takımların tüm maçlarda hükmen 3 – 0 yenik sayılacaklarını açıkladı.

İki takımın ligden çekilmesinin ardından ise ligden düşecek takım sayısı ikiye indirildi. Alttan gelecek 3 takım da düşünüldüğünde önümüzde sene Süper Lig 20 takımla oynanacak. Önümüzdeki sene ligden düşecek olan 4 mü yoksa 3 mü olacak bu durum henüz belli değil.

Süper

İstanbulspor Daha Şanslı

Spor Toto Süper Lig’e bu sene veda eden ilk takım Ümraniyesor oldu. İkinci takım için ise son hafta öncesinde iki aday var; İstanbulspor ve Giresunspor. Son haftaya avantajlı giren takım elbette ki önce olan İstanbulspor. İki takım da maçlarını kazanırsa küme düşen takım Giresunspor olacak. İstanbulspor maçını kazanırsa yani, diğer maça bakmak zorunda değil. Oysaki Griesunspor bir yandan kendi maçını oynarken bir yandan da İstanbulspor maçından gelecek haberi beklemek zorunda kalacak son hafta. Tabii İstanbulspor’un bir şansı daha var. Küme düşen Ümraniyespor ile evinde oynayacak İstanbulspor. Giresunspor ise Antalyaspor’u konuk edecek.