Giresunspor Umudunu Koruyor

Spor Toto Süper Lig’de son hafta öncesinde en büyük düşme adayı olan Giresunspor yine de umudunu koruyor ve son maçta mutlaka galibiyet istiyor. Antalyaspor ile karşılaşacak olan takım galip gelip sonra da İstanbulspor – Ümraniyespor maçından gelecek haberi bekleyecek ligde kalmak için. Yine de elbette ki Giresunspor’un işi artık çok ama çok zor.

Giresunspor

İlk Düşen Ümraniyespor Oldu

Spor Toto Süper Lig 2022 – 2023 futbol sezonuna 19 takımla başlamıştı Spor Toto Süper Lig. Sezon sonunda 4 takımın küme düşmesine karar verilmişti ve alttan gelecek olan 3 takımla da gelecek sezon Spor Toto Süper Lig standardı olan 18 takımlı haline dönecekti, çünkü 19 takımlı bu halde, ligdeki takım sayısının tek olması sebebi ile her hafta bir takım o haftayı maç yapmadan yani bay geçmekte ve gelecek sezon bu durumda düzelecekti ama ülkemizin yaşadığı acı deprem felaketi sonrasında bir kez daha planlar değişti.

Türkiye, 6 Şubat 2023 tarihinde tüm zamanların en acı deprem felaketlerinden birini yaşadı ve bu felaket sonrasında ligler önce bir hafta, sonrasına ise alınan ikinci bir karar sonrasında 2023 Şubat ayı sonuna kadar tatil edildi. Bu süreçte depremden etkilenen takımlar Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe vererek ligden çekilme taleplerini ilettiler. Bu talepleri kabul eden Türkiye Futbol Federasyonu ligden çekilen takımların sezon sonuna kadar tüm maçlarda 3 – 0 hükmen mağlup sayılacağını, bununla birlikte önümüzdeki sezon ligden çekilen takımların yine mevcut liglerinde yer alarak küme düşürülmeyecekleri kararı alındı.

Spor Toto Süper Lig‘de yer alan Gaziantep FK ve Hatayspor da Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe vererek ligden çekilme talebinde bulunan ve bu talepleri kabul edilen 2 takımdı. Bu iki depremzede takımın ligden çekilmesinin ardından 19 takımlı ligimiz 17 takıma düştü ve bu iki takım her hafta 3 – 0 hükmen mağlup sayıldı haliyle sezon sonuna doğru ligin alt sıralarına indi, ancak karar gereğince bu iki takım küme düşmeyeceği için ligden küme düşecek takım sayısı ikiye indi ve Ümraniyespor da haftalar önce bir alt lige matematiksel olarak düştü. Ve küme düşen Ümraniyespor takımı şimdi ligin son haftasında, küme düşecek 2. takım için belirleyici olacak.

Giresunspor Kazansa Da Yetmiyor

Ligin sonra haftasında sahasında Ümraniyespor ile karşılaşacak olan İstanbulspor, İstanbul derbisinde rakibinin mağlup etmesi halinde Giresunspor kendi maçını kazansa bile küme düşecek. Ligin son haftasında Antalyaspor ile oynayacak olan Giresunspor rakibini yenebilir, zira Antalyaspor ligin kötü performans gösteren takımlarından biri ve düşme korkusu da olmadan çıkacağı bu son maça Giresunspor kadar konsantre olamayacaktır. Ne var ki Giresunspor’un küme kalmak için yarıştığı İstanbulspor’un sezon finali çok daha kolay bir rakip olan Ümraniyespor ile. Haftalar önce küme düşen takımın bu maçı kazanmak için hiçbir motivasyonu yok.