Süper Lig İçin Play Off Tartışması

Süper Lig’de bu sıralar yeni bir tartışma gündeme geldi; şampiyonu belirlemek için daha önce bir kez olduğu gibi yine play off oynansın mı oynanmasın mı?

Fenerbahçe’nin Portekizli teknik direktörü Jorge Jesus’un Süper Lig’de sezon sonunda ilk dört sırada yer alan takımlar için play off fikrini sunması ile başlayan tartışmalar kısa sürede büyüdü. Ligde liderliği elinde bulunduran Galatasaray camiasından bu sözlere sert tepki gelirken bazı Fenerbahçe taraftarları da Jorge Jesus’a eleştiriler yöneltti. Bununla birlikte Jorge Jesus’un sözleri gündemin ana maddesi oldu.

play off

Depremin Etkileri

Bildiğini üzere ülkemiz 6 Şubat Pazartesi günü sabaha karşı Gaziantep merkezli 7.7 büyüklüğünde çok büyük bir deprem haberi ile güne başladı. Günün ağarması ile birlikte hasar tespit çalışmaları yapılmaya çalışılırken dünyada bile eşine az rastlanır bir şey oldu ve aynı bölgede 7.6 büyüklüğünde ikinci bir yıkıcı deprem yaşandı. Bu ikinci büyük depremin ardından felaketin boyutları ne yazık ki Cumhuriyet tarihinin en acı tablolarından biri olarak açıklanabilecek düzeye vardı. On kent direkt olarak çok yoğun şekilde depremden etkilendi ve bu on kentte 3 ay süre ile OHAL ilan edildi.

Depremden etkilenen bölgelerin Süper Lig‘deki iki temsilcisi olan Gaziantep FK ile Hatayspor da ligden çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe ile başvurdular. İki kulübün de önümüzdeki sene Süper Lig’de devam etmesi kaydı ile bu sene ligden çekilmeleri talepleri kabul edildi. Haliyle de sezon başında 19 takımla başlayan Süper Lig şimdi 17 takıma düştü. Ligin 19 takımla başlaması nedeni ile her hafta bir takım o haftayı bay geçiyordu. Takım sayısının 17’ye düşmesi ve ligden çekilen 2 takımında kalan maçlarında hükmen 3 0 mağlup sayılacak olması nedeniyle artık her hafta 3 takım haftayı maç yapmadan geçecek.

Ligden çekilen iki takımın ardından Beşiktaş Başkanı bir açıklama yapıp bu takımlarla ilk devrede oynanan maçlar için de 3 0 hükmen galibiyet kararı verilmesi gerektiğini söylemişti. Bu talep de o sırada ciddi tepki görmüş ve fırsatçılık olarak yorumlanmıştı. Aynı şiddette olmasa da play off talebini de böyle yorumlayanlar oldu.

Play Off Gündemimizde Yok

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk da kazandıkları ve liderliklerini devam ettirdikleri Kasımpaşa maçının ardından yaptığı açıklamalarda bu sezonun, sezon başında belirlendiği şekilde tamamlanması gerektiğini ama play off’a karşı olmadığını ve önümüzdeki sezon böyle bir şeyin düşünülebileceğini ifade etti.

Yaşanan tartışmalara son noktayı ise Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi koydu. Mehmet Büyükekşi yaptığı açıklamada bu sezon net olarak play off olmayacağını duyurdu. Mehmet Büyükekşi konu hakkında şöyle konuştu; “Play-off’un olması mümkün değil. Sezon devam ederken kural değiştirilir mi? Maç oynanıyor, sen 70. dakikada ‘dur, ben kuralı değiştirmek istiyorum’ diyorsun. Sezon nasıl başladıysa öyle bitecek. Gündemimizde play-off yok.”