Süper Lig Gol Krallığı Yarışı

2022 23 futbol sezonu Dünya Kupası sebebiyle erken bir devre arasına giren ligimizde şampiyonluk kadar gol krallığı yarışı da merak ediliyor. Ligde bu sene 19 takım var ve ligimiz 36 hafta üzerinden oynanacak. Ne var ki 2022 Dünya Kupası’nın Katar’da olması pek çok şeyi etkiledi. Katar’ın yaz mevsiminde futbol maçına müsait olmayan iklimi nedeniyle Dünya Kupası kış ayına alındı ve dolayısıyla da pek çok Avrupa ligi 2022 23 futbol sezonunda takvimini Dünya Kupası’na göre düzenledi. Süper Lig de bu sebeple 18. hafta sonunda değil 14. hafta sonunda devre arası tatiline girdi.

Tabii bir de bu sene ligde 19 takım olması nedeniyle başka bir sorun daha yaşandı ve kafalar iyice karıştı. Ligdeki takım sayısının tek olması sebebiyle bazı takımlar haftayı maç yapmadan yani bay geçtiler. Ligde ilk 18 hafta tamamlanmadığı için de haftayı bay geçen takımların bir maçı eksik görünüyor puan tablosunda. Hatta bu kafa karışıklığının önlenmesi için haftayı bay geçen her takımı 3 puan verilmesi gerektiğini savunmuştu spor yazarı Mehmet Demirkol ama Türkiye Futbol Federasyonu’nda bir karşılık bulmadı bu istek. Bu iki unsur birlikte değerlendirildiğinde elbette ki gol krallığı yarışı için sağlıklı bir değerlendirme yapmak doğru değil ama ilk yarı bittiğinden bu değerlendirme yine de yapılabilir.

Gol Krallığı Yarışında Lider Enner Valencia

Gol krallığı yarışı sıralamasında ilk sırada Fenerbahçe’nin Ekvadorlu forveti Enner Valencia‘yı görüyoruz. Ekvadorlu golcü 2022 Dünya Kupası boyunca da çok etkili bir performans ortaya koymuştur aslında. Bakalım ligde ikinci yarı başladığında bıraktığı yerden devam edebilecek mi Valencia. Ligde ilk yarı boyunca 13 gol atan Valencia diğer rakipleri ile arayı oldukça açmış durumda, tabii Fenerbahçe’nin ilk yarı boyunca ciddi sayıda penaltı kazandığını ve takımın penaltıcısının da Valencia olduğunu unutmamak gerekiyor. Ama bu bir eleştiri değil elbette. Sonuçta penaltı da gol atmanın bir yönetimidir ve ciddi bir sorumluluk gerektirir. Valencia ilk yarı boyunca bu sorumluluğu da layıkıyla üzerinde taşıdı. Ligin geri kalan haftaları için de gol krallığının en iddialı ismi Enner Valencia olarak görülüyor.

gol krallığı

Haji Wright 2. Sırada

Gol krallığı yarışının ikinci sırasında ise Antalyaspor’un ABD’li forveti Haji Wrigth var. Geçen sezon kiralık olarak Antalyaspor forması giyen ve golcü oyuncu geçen sene de çok iyi bir performans ortaya koymuştu. Bu sezonun başında Antalyaspor’un genç teknik adamı Nuri Şahin’in ısrarla takıma kazandırılmasını istediği Haji Wrigth’ın bonservisi alındı ve şu dakikada kadar da bunun ne kadar doğru bir karar olduğunu ispatladı golcü oyuncu. Dünya Kupası’nda da boy gösteren oyuncu ile ilgili ilginç de bir dedikodu var. İddialara göre Fenerbahçe takımının devre arasındaki hedeflerinden biri de ABD’li santrafor.