Okçuluk Eğitimleri Devam Ediyor

EGO Spor kulübü branşları arasına 2020 yılında bir de okçuluğu ekledi ve EGO Spor kulübünde ücretsiz okçuluk dersleri başladı. Ankara halkı, EGOS Spor Kulübü sayesinde ata sporu olan ok atma 7 – 18 yaş arasındaki çocuklarla ücretsiz olarak buluşuyor.

Mete Gazoz Etkisi

Aslında ata sporumuz olarak bilinse de okçuluk Türkiye’de pek de revaçta olan bir spor değildi. Bunda ekipmanların pahalı olması kadar aslında okçuluk sporunun bilinmemesi de ana etkendi. Ancak olimpiyat şampiyonu okçumuz Mete Gazoz’un bu sporda elde ettiği başarılar hem sporun bilinilirliğini artırdı hem de ata sporu olan bu sporu tekrar canlandırarak belediye ve spor kulüplerini bu konuda teşvik etti. Mete Gazoz’un başarıları o kadar geniş kitlelere ulaştı ki dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Poelo Coelho son kitabı Okçu’nun Yolu’nu Mete Gazoz’a ithaf etti. Hatta kitabın bir baskısını Mete Gazoz için imzaladığı video görüntülerini de internette paylaştı.

Mete Gazoz’un bu başarıları ve imajının ardından pek çok belediye okçuluk kursları açmaya başladı. Halk da bu kurslara büyük ilgi gösterdi ve ata sporumuz okçuluk buy topraklarda adeta yeniden küllerinden doğdu. EGO Spor Kulübü de sayısız branşın arasına 2020 yılında okçuluğu da ekledi. Bu branşın açılışını antrenör Cengiz Yıldırım şu sözlerle kamuoyuna duyurmuştu; ”Ankara Büyükşehir Belediyesi Sincan Kapalı Spor Salonu’nda EGO Spor bünyesinde okçuluk branşımızı açtık. Tarihin tozlu raflarına kaldırılan, bizim genlerimize ait ne varsa tekrar gelecek nesillere taşımaya çalışıyoruz. Büyük bir talep var. 8 yaşından 90 yaşına kadar tüm bireylerin rahatlıkla yapabileceği spor dalı olan Ata sporumuz olan okçuluğu tüm gençlerimize ve yetişkinlerimize tavsiye ediyoruz. Milli sporcular yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

Okçuluk Kurslarına Katılım Artarak Devam Ediyor

Mete Gazoz etkisi, ardından da EGO Spor Kulübü gibi çeşitli kulüp ve derneklerin bu branşa eğilmeleriyle Türkiye’de son iki yılda okçuluk sporuna karşı çok ciddi bir eğilim yaşanıyor. Hem çocuklar ve gençler bu sporu yapmak için çok hevesliler ve artık yapabilecekleri imkanlar onlara sunuluyor hem de aileler artık çocuklarını bu spora yönlendiriyorlar. Çünkü okçuluk sporu kişinin iskelet yapısının korunmasını, kaslarının güçlenmesine katkı sağladığı gibi nefes kontrolü sayesinde kişiye stres yönetimi ve konsantrasyon becerisi de kazandırıyor.

Bu branşın yanında birçok dalda hizmet veren EGO Spor Kulübü’nden alınan bilgiye göre çocukların ve ailelerin de hakkında en çok soru sorduğu, en çok ilgi gösterdiği branşların başında okçuluk geliyor.

EGO Spor Kulübünün hizmetleri elbette okçulukla sınırlı değil. Bu branş haricinde diğer branşları şöyle; atletimz, Atletizm, Badminton, Engelli Badminton, Fitness, Judo, Jimmastik, Karate, Boks, Güreş, Taekwondo, Vücut Geliştirme, Bilek Güreşi, Satranç, Kick-Boks, Bocce-Bowling-Dart, İşitme Engelliler, Wus-hu, Okçuluk, Muay Tai, Masa Tenisi, Kadın Futbol, Kadın Hentbol, Erkek Basketbol, Özel sporcular.