Neslihan Demir: Voleybol’un Demir Ladysi

Türk voleybolu tarihinin en başarılı dönemini yaşarken bu günlerin temellerinde harcı olan bir ismi anmak istedik; Neslihan Demir. Oynadığı dönemin en iyi hücumcularından biri olan Neslihan Demir oyunculuk sonrasında da voleybola katkı sunmaya devam etmişti. Bugün gururumuz olan Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın pek çok oyuncusu üzerinde emeği olan Neslihan Demir’i şu sıralarda Socrates Youtube kanalında yorumcu olarak görüyoruz. Nesli Kaptan oyunculuğu gibi yorumculuğu ile de daha şimdiden herkesin sevgilisi olmayı başardı.

Bir Neslihan Demir Hikayesi

9 Aralık 1983 Eskişehir doğumlu olan Nesli Kaptan, voleybol kariyerine 1995 yılında başladı. İlk transferini yaptığında henüz 14 yaşındaydı ve Yeşilyurt Spor Kulübü’ne katıldı. Burada 4 sene kadar forma giyen Neslihan Demir sonrasında ise 2002 yılında Vakıfbank’a transfer oldu. Vakıfbank ile harikalar yaratan Nesli Kaptan tüm dünyaya ismini ezberletmeye başladı. Sonrasında İspanya’ya transfer olan Neslihan Demir, ilk oynadığı maçta 34 sayı attı ve bu muazzam performansın ardından kendisine ”Demir Yumruk” lakabı takıldı.

İspanya’daki başarılı kariyerinin ardından 2008 yılında Türkiye’ye döndü ve eski kulübü Vakıfbank’ta 2 sene forma giydikten sonra Eczacıbaşı ile sözleşme imzaladı ve tam 7 sezon boyunca burada başarı ile forma giydi. Devamında bir sene de Galatasaray forması giyen başarılı oyuncu voleybol kariyerini sonlandırmıştır.

Milli takım kariyeri de başarılarla dolu olan Demir Lady, 2006 Dünya Voleybol Şampiyonası ve 2010 Dünya Şampiyonası’nda iki defa en skorer oyuncu olmayı başarmıştır. Kariyeri boyunca sayısız ödül kazanmış olan Neslihan Demir, önlenemez smaçları, sıçrama yeteneği ile çok yukarıdan smaç vurabilmesi ve çok ama çok etkili servisleri sayesinde oynadığı dönemde dünyanın en skorer oyuncularından biri olan Neslihan’a Demir Yumruk, Çekik, Demir Lady, voleybolun Messi’si gibi lakaplar takılmıştır.

Annesini doğduğu sırada yitiren ve Neslihan, dayısı ve yengesi tarafından büyütülmüş, gerçek babası ile 2004 yılında öz babası ile tanışmıştır. Böylesine ilginç bir aile hikayesi olan efsane oyuncunu özel yaşamında iki defa evlenen ve boşanan Neslihan Demir’in bir de kız çocuğu bulunmaktadır.

Neslihan Demir

Yorumcu Nesli Kaptan

Neslihan Demir aktif voleybol yaşamını sonlandırdıktan sonra da kulüplerde ve milli takımda menajer olarak görev yapmaya başladı. Pek çok genç kızımızı voleybola kazandıran Neslihan’a karşı tüm voleybol camiasında büyük bir hayranlık ve saygı vardı. Şu an Filenin Sultanları kadrosunda yer alan pek çok ismin idolü ve örnek aldığı isimdir, hatta voleybola başlama sebebidir Nesli Kaptan.

Socrates Dergi Yotube kanalında yorumcu olarak karşımıza çıkan Neslihan Demir’e, programın sunucusu Emre Yazıcıol Nesli Kaptan olarak hitap etmektedir. Bu hitap ilk andan itibaren herkes tarafından çok sevilip benimsendi çünkü Demir Lady, sadece onadığı dönemde formasını giydiği takımların değil; yeteneği, karakteri, başarıları ile aslında tüm Türk voleybol camiasının kaptanıdır.