Hamit Altıntop: Perde Arkasındaki Adam

Milli takım teknik direktörü olan Alman futbol adamı Stefan Kuntz’ın istifası isteniyor, ancak istifası istenen bir isim daha var; Hamit Altıntop. Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın başına Alman teknik adam Stefan Kuntz’un gelmesinde başroldeki isim olan eski milli futbolcu ve şimdinin ise yöneticisi Hamit Altıntop, Stefan Kuntz ile birlikte istifası istenen ikinci isim kamuoyunda.

Yönetici Olması İstenen Biriydi

Hamit Altıntop ikiz kardeşi Halil Altıntop ile birlikte Almanya’da futbol hayatına başlamış bir isimdi. Uzun yıllar Almanya’da forma giyen iki kardeş buna karşılık milli takım tercihlerini Türkiye’den yana kullanmışlardı. Bu tercihleri sebebi ile tüm Türk halkının sempatisini kazanan iki kardeşten kariyer olarak önde olan ise H. Altıntop oldu.

Yıldızını Schalke forması ile parlatan oyuncu sonrasında Almanya’nın tartışmasız en büyük takımı olan Bayern Münih‘e bonservissiz olarak transfer olmuştu. Dört sezon boyunca Almanya’nın bu en büyük takımında forma giyen H. Altıntop sonrasında dünyanın en büyük kulüplerinden biri olan Real Madrid’e yine bonservissiz olarak transfer oldu. Real Madrid’de çok fazla forma şansı bulamasa da yine de dünyanın bu en büyük takımının bir parçası olmayı başarmıştı milli oyuncu.

Real Madrid kariyerinin ardından ise Türkiye’ye geldi Hamit Altıntop. Galatasaray takımı 2012 – 2013 futbol sezonu öncesinde Fenerbahçe ile girdiği transfer yarışını kazanmayı başardı ve 3.5 milyon avro bonservis bedeli ile kadrosuna kattı milli oyuncuyu. Galatasaray ile başarılı bir kariyer sonu yaşayan oyuncu sonrasında Almanya’ya döndü ve bir sezon sonra da futbol kariyerine nokta koydu.

Oyunculuk dönemi boyuncu yaptığı açıklamalarla, katıldığı basın toplantılarındaki söylemleri ile herkesin takdirini kazanan ve futbolda yönetici olarak devam etmesi istenen biriydi Hamit Altıntop. Kendisi de futbol sonrası kariyerini bu şekilde planları ve Türkiye Futbol Federasyonu için yapılan seçimin ardından yeni yönetim ile birlikte Türkiye Futbol Federasyonu yöneticilerinden biri oldu Hamit Altıntop.

Hamit Altıntop

Hamit Altıntop Stefan Kuntz’un Arkasında

Yöneticilik kariyerine başladığında milli takım da kendisine bir teknik adam arıyordu ve Hamit Altıntop’un önerisi hatta ısrarı ile Alman teknik adam Stefan Kuntz takımın başına getirildi. Futbolculuk kariyerinde Türkiye’de Beşiktaş forması da giyen oyuncu teknik adam kariyerinde çok da elle tutulur bir başarıya sahip değildi ve bu sebeple takımın başına getirilmesi eleştirilmişti. Ancak o dönem Türkiye Futbol Federasyonu bu kararın arkasında ısrarla durdu.

Türkiye A Millli Futbol Takımı bir türlü beklenen performansı ortaya koyamadı ve alınan sürpriz mağlubiyetlerin arından da Alman teknik adam Stefan Kuntz’a yönelik ağır eleştiriler vardı. Bununla birlikte Stefan Kuntz, tüm bu süreç boyunca Hamit Altıntop tarafından korundu ama artık eleştiriler Stefan Kuntz ile birlikte Hamit Altıntop’u da hedef almaya başladı ve şu an tüm futbol kamuoyu bu ikilinin istifa etmesini istiyor ülkede.