MKE Ankaragücü Karagümrük’e Mağlup Oldu

MKE Ankaragücü Süper Lig’in 4. haftasında deplasmanda konuk olduğu Karagümrük karşısında adeta dağıldı ve maçı 4 1 kaybetti. 3 maç sonunda sadece 1 puan toplayabilen ve sadece 1 gol atan takım ligde 18. sırada yer aldı.

MKE Ankaragücü

Karagümrük’ün İlk Galibiyeti

Ligde galibiyeti olmayan iki takımın karşı karşıya geldiği maçta gülen taraf Andrea Pirlo’nun takımı Karagümrük oldu. Bu sonuçla birlikte Karagümrük düşme hattından üst sıralara tırmanırken Ankaragücü’nü ise ligin dibine yollamış oldu. Andrea Pirlo’nun Türkiye kariyerinin çok da uzun olmayacağı iddiaları eşliğinde çıkılan maçta alınan bu galibiyet İtalyan teknik adam için de adeta can suyu oldu.

Karagümrük’ün gollerini 2. dakikada Salih Dursun, 9. ve 46. dakikalarda Fabio Borini ve 83. dakikada penaltında Mbaye Diagne atarken Ankaragücü’nün tek sayısı ise Ankaragüçlü oyunculardan değil de yine Karagümrük’ten geldi. 53. dakikada Rayyan Baniya topu kendi ağlarına yolladı.

Maçtaki skor aslında oyunun da karşılığıydı. Skoru erken bulan ev sahibi Karagümrük sonrasında topu Ankaragücü’ne bıraksa da kalesinde çok da önemli pozisyonlar vermedi. İtalyan teknik adam Andrea Pirlo vesilesiyle İtalyan ekolunü benimseyen ekip savunmada sağlam dururken kazandığı toplarla da skoru bulmasını bildi. Maçtan sonra basına verdiği demeçte Andrea Pirlo şunları söyledi; ”Maça istediğimiz gibi başladık. Güzel 2 gol bulduk. Maçı istediğimiz kontrole getirdik. Bütün hafta buna hazırlanmıştık. 2 tane yenilgiden geldik. Çalışmak da zor oluyor böyle durumlarda. Galibiyetten mutluyum. Bizim için çok önemli galibiyetti. Özgüvenin yerine geldiğini düşünüyorum. Transferde birkaç günümüz daha var. Eklenecek oyuncular varsa değerlendiriyoruz. Çalışıp takımı daha iyi seviyeye getirmek istiyoruz.”

MKE Ankaragücü Taraftarı Öfkeli

Diğer cephede ise üzüntü ve öfke vardı. Hazırlık maçlarında çok kolay pozisyona giren ve bol gol atan MKE Ankaragücü, ligin başlamasıyla birlikte adeta başka bir kimliğe büründü. Pozisyon bulmakta zorlanan takım, bulduğu pozisyonlarda da ciddi bir bitiricilik sorunu yaşadı 3 hafta boyunca.

Hazırlık maçlarında ortaya konan başarılı futbolun ardından ligin ilk maçında, ligin flaş ekiplerinden Konyaspor karşısında puan alınması ve oyun olarak da Konyaspor’a üstünlük kurulması Ankaragücü taraftarını oldukça heyecanlandırmış, beklentileri büyütmüş ve hedefin ilk 10 sırada olarak belirlenmesine vesile olmuştu. Fakat üç hafta sonra gelinen noktada işler yüz seksen derece değişmiş durumda. Artık güzel futbol gibi bir beklentisi olmayan MKE Ankaragücü taraftarı sadece puan görmek istiyor.

Karagümrükspor hezimetinin ardından bazı Ankaragüçlü taraftarlar ise sosyal medyada hoca değişikliği gerektiğinin dile getirdiler. Mustafa Dalcı‘nın tüm iyi niyetine rağmen Süper Lig için yetersiz olduğunun liglerin başlamasıyla ortaya çıktığını düşünen taraftarlar zaman kaybetmenin anlamı olmadığı görüşünün paylaşırlarken bir grup taraftar ise buna karşı çıkarak hoca ligin henüz 3. 4. haftasında, transfer sezonu bile kapanmamışken hoca değişikliğinin yanlışlığını savundu.