Küme Düşme Kararı Belli Oldu

Ülkemizin yaşadığı deprem felaketinin ardından ligden 2 takımın çekilmesi sonrasında ligdeki takım sayısı 17’ye inmişti ve küme düşme hattı için bazı tartışmalar gündeme gelmişti. Normal şartlarda bu sene 19 takımla oynanan Süper Lig’de sezon sonunda 4 takım küme düşecekti. Fakat ligden 2 takımın çekilmesi ile birlikte işler biraz değişti, zira bu iki takımın önümüzdeki sene de Süper Lig’de yer alacağı açıklandı. Alt ligden de 3 takım geleceği için önümüzdeki sene Süper Lig’in kaç takımla oynanacağı ve bu sene lig sonunda kaç takımın küme düşeceği tartışmaları gündeme geldi.

Deprem Sonrası Gaziantep ve Hatayspor Ligden Çekildi

Ülkemiz 6 Şubat 2023 Pazartesi günü sabaha karşı Kandilli Rasathanesi verilerine göre merkez üssü Gaziantep ve büyüklüğü de 7.7 olan çok yıkıcı bir depremle sarsıldı. Bu yıkıcı depremin acı sonuçları ile yüzleşmeye başladığımız saatlerde ise bu kez Kahramanmaraş merkezli ve büyüklüğü 7.6 olan ikinci bir deprem meydana geldi. Bu iki büyük depremin böylesine kısa süreli aralıklarla benzer bölgelerde olması dünyada da eşine az rastlanır bir durumdu ve ne yazık ki çok yıkıcı sonuçları oldu.

Depremlerin hemen ardından tüm ülke deprem bölgesine yardım gönderebilmek için seferber olsa da dahası dünyada da ülkemize yardımlar gelse de ne yazık ki kayıpların sayısı bir hayli fazlaydı ve deprem bölgesinin de hala bile ciddi ihtiyaçları söz konusu. Deprem bölgesinden gelen bilgilere göre temiz su, çadır ve hijyen malzemeleri ihtiyaçları hala devam etmekte. Depremlerin ardından 10 ilde 3 ay süre ile OHAL ilan edilirken Türkiye Futbol Federasyonu da aldığı bir kararla ligleri bir hafta boyunca tatil etti. Sonrasında ikinci bir karar alan Türkiye Futbol Federasyonu bu tatili uzattı ve Şubat 2023 sonuna kadar maçlar oynanmadı. Bu süreçte depremden direkt etkilenen 10 ilin Süper Lig’deki temsilcileri olan 2 takım Gaziantep FK ve Hatayspor ligden çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe verdiler. Ayrıca alt liglerden de benzer başvurular yapıldı Türkiye Futbol Federasyonu’na. Bu başvurular sonucunda, ilgili takımların önümüzdeki sene mevcut ligdeki durumları korunmak kaydı ile bu sene kalan maçlarında 3 0 hükmen mağlup sayılmaları karar verildi.

küme düşme

Küme Düşme Durumu Belli Oldu

Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı bu karar sonrasında Süper Lig‘de kalan haftalar 17 takımla oynanacak. Lig sonunda, ligden çekilen iki takım yüzde 99 ihtimalle ligde son iki sıra olan 18. ve 19. sıraları alacak, ancak küme düşmeyecekler. Bu durumda ligde 16. 17. sırada yer alan takımlar bir alt ligde düşerken sonuç olarak Süper Lig’de 2022 23 futbol sezonunda 2 takım küme düşmüş olacak ve alt ligden de 3 takım gelecek. Bu durumda lig seneye 20 takımla oynanacak.