Katar 2022 Dünya Kupası Grupları – 1

2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesinin ardından başlayan tartışmalar kupanın ilk günündeki açılış töreninin ardından bile devam etti. Rüşvet skandalları, eşcinsellik karşıtlığı, içki yasağı gibi tartışmaların günümüze kadar süregeldiği Katar 2022 Dünya Kupası hakkında bir başka eleştiri konusu ise maçların kışın oynanmak zorunda olmasıydı. Haliyle pek çok Avrupa ligi, normalden çok daha önce devre arasına girmek zorunda kaldı ve şimdi tüm gözler Dünya Kupasına çevrildi. 32 takımın 8 grupta kıyasıya bir mücadeleye gireceği turnuvanın gruplarına bir göz atalım.

Katar 2022

Katar 2022 Grupları

A GRUBU: Hollanda – Ekvador – Senegal – Kata

Ev sahibi Katar grubun en zayıf takımı olarak göze çarpıyor. Hollanda ise net olarak grubun favorisi ve zaten Portakallar seri başıydı A grubunda. Ekvedor ve Senegal ise grupta ikincilik mücadelesi yapacak. Grubun en zevkli maçı muhtemelen Ekvador ve Senegal arasındaki mücadele olacaktır bu yüzden. Katar’ın ise herhangi bir takımdan puan alabilmesi zor görünüyor.

B GRUBU: İngiltere – Galler – ABD – İran

A grubuna çok benzer bir görünüm var bu grupta da. Seri başı İngiltere grubun mutlak favorisi ve İran’ın ise grupta hiç şansı yok. Haliyle gözler İngiltere’den sonra gruptan kimin çıkacağı çekişmesine dönüyor. ABD hazırlık maçlarında oynadığı oyunla çok iyi sinyaller verdi, dolayısıyla üst tura çıkma şansı yüksek. Grupta kimse İran’a şans tanımıyor, dolayısıyla İran’a puan kaybeden takım grupta ciddi yara alır.

D GRUBU: Avustralya – Danimarka – Fransa – Tunus

C grubunu sonraya bırakıp D grubuna geçtik çünkü C grubunda bambaşka bir hikaye var. D grubunda kupanın favorileri arasında gösterilen Fransa gruptan kesin olarak çıkacaktır. İkinci olarak Dnaimarka’nın çıkması bekleniyor. Tunus veya Avustralya’nın bir sürpriz şansı elbette var ancak Danimarka futbolu artık ciddi bir potansiyel vadediyor.

Arjantin Hikayesi Önceden Yazılmaya Başlandı Bile

C GRUBU: Arjantin – Meksika – Polonya – Suudi Arbistan

Arjantin sadece grubun değil kupanın da favorilerinden biri olarak görülüyor. Lionel Messi‘nin çok büyük ihtimalle futbol kariyerindeki son Dünya Kupası Katar 2022 olacak. Haliyle tüm takım da ona bir Dünya Kupası armağan etmek istiyor hatta dünya spor kamuoyu da birazcık bir hikayeyi kupa öncesinden yazmaya başladı. Yani 2022 Katar Dünya Kupası’nı Arjantin’in kazanması için müthiş bir sinerji var. Grup liderliği için Arjantin’den başka bir takımın adı geçmiyor, hatta onları şimdiden finale yazan da var ki hazırlık maçlarında da çok iyiydi Arjantin takımı. Meksika Polonya ve Suudi Arabistan’ın üçü için de bir üst tur şansı var aslında. Meksika bir adım önde görülse de eski sükselerinden onlar da biraz uzaklar. Arjantin’den puan alabilen takım grupta ciddi bir avantaj elde edecektir üst tur için

DEVAM EDECEK