Hakemler Yine En çok Konuşulan Konu

Dünya Kupası arasının ardından Süper Lig çok hızlı bir şekilde tekrar başladı ve hakemler bir kez daha en çok tartışılan konu oldu Türkiye’de. Sivasspor Galatasaray maçında yaşanan gol iptali olayının yarattığı kaos o günden beri hiç azalmadı.

hakemler

VAR Sorunları Çözecek Deniyordu

VAR, yani video yardımcı hakem uygulaması ülkemiz için de Dünya futbolu için de çok eski bir uygulama değil ve zaman zaman aksaklıklar yaşanması normal, ancak Türkiye’de VAR üzerinden dönen tartışmalar, dünyadakine kıyasla çok farklı. Avrupa futbolunda VAR uygulamasının oyunun akşına nasıl daha az etki edeceği üzerine kafa patlatılırken ve Avrupa’da hemen hemen hiçbir ülkede VAR hakemlerinin konusu bile açılmazken ülkemizde VAR’ın oyuna etkisi değil kendisi konuşulur ve tartışılır oldu.

Hakemler geçmişten beri Türk futbolunda üzerine en çok dedikodu üretilen konulardan biriydi. Şampiyonluğu kaçıran her takım özeleştiri yapmak yerine önce suçu hakemlere atarak işe başlardı. Elbette bu sezon sonunda olan bir durum değildi, sezon boyunca kaybedilen hemen hemen her maçın ardından günah keçisi hakemler olurdu. VAR öncesinde orta hakem ve yardımcı hakemler eleştiri tahtasının hedefinde yer alırdı. Bazen penaltı olduğu iddia edilen bir pozisyonun devamı bazen de ofsayt olduğu iddia edilen bir golün verilmesi gibi olayların VAR ile son bulacağı öngörülüyordu ve aslında buldu da ama Türkiye’de işler pek de Avrupa’daki gibi yürümüyor.

Türk futbolu VAR’ın oyunu soğutma meselesini kısa süre tartıştı ama sonrasında tartışma VAR hakemleri üzerinden yürümeye başladı. Artık hemen hemen her maçın ardından kaybeden taraf, orta hakem kadar VAR hakemini de hedef tahtasına koymaya başladı. O pozisyonda neden çağırmadı, bu pozisyonda neden yarmadı gibi söylemler artık birer ritüel haline geldi. Daha ileri gidenler de var aslında; VAR’da çizilen ofsayt çizgilerinin şaibeli olduğunu iddia eden hatta yanlış olduğunu iddia edenler bile oldu. VAR çizgilerine güvenmeye taraftarlar kendi çizgilerini çizip sosyal medyada bunlar üzerinden pozisyonlar yorumlandı.

Hakemler Sivasspor Galatasaray Maçına Damga Vurdu

Bu tartışmalardan en günceli ise Sivasspor Galatasaray karşılaşmasında yaşandı. Sivasspor’un attığı bir golün ardından VAR’da oldukça uzun süren bir ofsayt incelemesi yapıldı. Ve sonrasında da gol geçersiz sayıldı. Fakat daha önce defalarca görüldüğü üzere bu gol iptalinin ardından da ekranlara yansıması gereken ofsayt çizgisi bir türlü ekranlara verilmedi ve bu da o günden beri hala süregelen sayısız tartışmanın fitilini ateşlemiş oldu. Oldukça karışık da bir pozisyon olması sebebiyle sayısız yorum yapıldı ve hala yapılıyor. Hangi oyuncu için ofsayt verildiği ve çizginin neden çizilmediği konularında Galatasaray da dahil olmak üzere pek çok kişi ve kurum VAR kayıtlarının açıklanmasını istendi. Görünüşe göre VAR, tartışmaları bitiremediği gibi hakemler konusunda bambaşka tartışmaların da doğmasına neden oldu.