Gündem MHK Başkanı Lale Orta

Spor Toto Süper Lig’de haftalar birer birer geride kalıp artık son düzlüğü girilirken konu dönüp dolaşıp yine hakem tartışmasına geldi; tartışmanın öznesi ise Merkez Hakem kurulu Başkanı Lale Orta. Göreve başlayalı çok olmayan Lale Orta, zaten göreve gelmeden önce de sosyal medya paylaşımları ile gündem olmuş ve sonrasında kendisi sosyal medya hesabını gizlemek durumunda kalmıştı.

İddialar Çok Büyük

Sosyal medyada özellikle de Galatasaray camiasına yakın gazeteciler tarafından dile getirilen iddialara göre yayıncı kuruluşun maç sonunda yayımladığı programda, maçtaki bir tartışmalı pozisyonun görüntülerine ve yorumlanmasına Merkez Hakem Kurulu Başkanı Lale Orta, telefon ile arayarak müdahale etti. Bu iddianın dile getirilmesinin ardından sosyal medya adeta yangın yerine döndü. Galatasaray taraftarı MHK Başkanı Lale Orta’nın istifasını isterken yayıncı kuruluştan da konuya dair bir açıklama gelmedi.

Sezon başından beri hem Fenerbahçe hem de Galatasaray sürekli olarak hakem hatalarından şikayet eder durumda. Bu iki kulüp kendi maçlarında aleyhlerine olduğunu iddia ettikleri hataları gündeme getirdikleri kadar birbirlerinin maçlarında rakiplerinin lehine olduğunu düşündükleri hataları da ayrıca gündeme getirmekteler sezon başından beri. Özellikle Sivasspor Galatasaray maçında yaşanan ve sonucunda VAR kayıtlarının açıklanmasına kadar uzayan tartışmalardan sonra hakem tartışması konusunda tansiyon hiç düşmedi desek yeridir.

Son haftalarda Galatasaray takımı sürekli aleyhlerine hata yapıldığını dile getirirken Fenerbahçe’nin çok fazla penaltı kazanmasına da ciddi tepki gösteriyor. Sarı lacivertli camia ise 2 penaltı golü ile kopardığı maçta attığı bir golde ofsayt çizgisine ve VAR’ın oyuna müdahalesine itiraz ediyor. Lale Orta’nın Merkez Hakem Kurulu Başkanı olması ile hakem tartışmaları bu iki kulüp arasında yeniden arttı çünkü Lale Orta’nın koyu bir Fenerbahçe taraftarı olduğu ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’a büyük bir sempati beslediği sosyal medya hesabındaki paylaşımlardan biliniyor. İşbu sebeple Galatasaray taraftarları Lale Orta’nın istifasını istiyorlar. Kulislerde daha şimdiden Lale Orta’nın yerine gelecek isim de konuşulmaya başlandı bile; Türk futbol tarihinin en kariyerli hakemi olan Ceüneyt Çakır.

Lale Orta

Lale Orta Kimdir?

Lale Orta 1 Ocak 1960 tarihinde İstanbul’da doğdu. Şu anda Merkez Hakem Kurulu başkanı olarak görev yapan Lale Hanım eski Türk futbolcu, antrenör, futbol hakemi ve aynı zamanda da akademisyendir. Akademisyen kimliği ile İstanbul Okan Üniversitesi‘nde çalışmalarına devam etmektedir.

Türkiye’nin ilk kadın futbol hocası ve ilk kadın futbol hakemidir aynı zamanda. Yirmi yıl erkek liglerinde futbol hakemliği yapıp profesyonel ve amatör olarak 1000’den fazla maçta dük çalmıştır.

2000 yılında tamamladığı doktora tezi ile ülkenin ilk kadın futbol doktoru unvanını sahip plan Lale Orta aynı zamanda dünyadaki FIFA kokartlı ilk kadın hakemlerden de biridir. 60 uluslararası maç yönetmiştir. Futbolun yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmaları ile tanınır.