Görme Engelli Milli Takımımızdan Gururlandıran Başarı

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun düzenlediği Uluslararası Ankara Kupası’nda ödüller sahiplerini buldu. Golbol Erkek Milli takımımız turnuvada birinci olurken Golbol Kadın Milli takımımız ise ikinci olarak ülkemize çifte gurur yaşattı.

Turnuva Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. Yaşar Sevim Spor Salonunda düzenlendi. Uluslararası turnuvada paralimpik ve Avrupa şampiyonu takımlar mücadele etti. Uluslararası Ankara Kupası’nda Türkiye Golbol Erkek Milli Takımı, finalde karşılaştığı son paralimpik olimpiyat şampiyonu olan Brezilya Milli Takımını 5 – 2 yenerek şampiyonluğa erişirken, son milli paralimpik olimpiyat şampiyonu Kadın Milli Takımımız ise yine finalde karşılaştığı Brezilya Kadın Milli Takımı’na 10 – 3 yenilerek turnuvayı ikinci sırada tamamladı.

4 Kıtadan 6 Ülke Katılımcı

15 – 19 Temmuz 2022 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen turnuvaya 6 ülke katıldı. Karşılaşmalar çift devreli lig usulüne göre oynandı iki grupta da 1. Ve 2. Sırayı alan kadın ve erkek görme engelli takımları finalde karşı karşıya geldi. Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda Şampiyon takımlarının (Türkiye Kadınlar, Brezilya Erkekler) da katıldığı turnuvanın 3.lük maçında kadınlarda Japonya Mısır’a karşı 3 – 0 lık galibiyet alırkenn erkeklerde de yine Japonya rakibi Irak’ı 13 – 9  mağlup etti. Kadınlar ve Erkekler Golbol Milli Takımları’nda 3.lük ödülleri Japonya’ya gitti.

Kadınlar finali ise turnuvanın en şaşırtıcı maçlarından biri oldu. Namağlup finale yükselen son olimpiyat şampiyonu kadın milli takımımız finalde karşılaştığı Brezilya’ya 10 – 3 mağlup olarak turnuvayı ikinci tamamladı. Uluslararası Ankara Kupası’nın sahibi Brezilya Milli Takımı oldu.

Erkek Golbol Milli Takımımız ise nefes kesici bir final yaşattı. Son topa kadar heyecan yaşatan karşılaşmayı 5 – 3 kazanan milli takımımız tarihinde ilk kez Ankara Kupası’nın sahibi oldu.

Gurur Yaşatan Sporcularımız

Ankara Kupası ikincisi Golbol Kadın Milli Takımı oyuncularımız: Buket Atalay, Fatma Gül Güler, Gülşah Düzgün, Kader Çelik, Neşe Mercan, Reyhan Yılmaz, Seda Yıldız, Sevda Altunoluk, Sevtap Altunoluk, Şeyda Nur Kaplan, Sümeyye Özcan.

Kadın millilerimiz 2018 yılında katıldığı Dünya Golbol Şampiyonası’nda ikinci olarak 2020 Yaz Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılmaya hak kazanmış ve Japonya’da düzenlenen turnuvada olimpiyat şampiyonu olarak bizleri yine gururlandırmıştı. 2014 yılında Dünya Golbol Şampiyonası 3.sü olan milli takımımızın hem 2014 hem 2018 Dünya Şampiyonası’nda en golcü ismi ise  Sevda Altunoluk olmuştu.

2022 Uluslararası Ankara Kupası Şampiyonu Golbol Erkek Milli Takımımız’daki başarılı isimler ise Abdullah Aydoğdu, Abdullah Sümer, Ebubekir Sıddık Kara, Ekrem Gündoğdu, Hüseyin Alkan, Mehmet Cesur, Sercan Kaya, Tekin Okan Düzgün, Tuncay Karakaya, Yunus Emre Akyüz ve Yusuf Uçar. Erkek milliler 2011, 2012 ve 2015 Uluslararası Golbol Şampiyonalarını da birincilikle tamamlayarak ülkemizi defalarca gururlandıran sporcularımız 2015’te katıldığı Litvanya’da düzenlenen Avrupa Golbol Şampiyonası’nda da yine birinci olarak kupalardaki istikrarını sürdürmüştü.