Gençlerbirliği Dibi Gördü

Başkent’in köklü kulüplerinden, TFF 1. Lig temsilcisi Gençlerbirliği üst üste aldığı mağlubiyetler sonrasında sonunda ligin dibini gördü. Bu sene Katar 2022 Dünya Kupası’nın kış ayında olması sebebiyle pek çok Avrupa ligi alışılan zamandan daha önce devre arası tatiline girdi ama TFF 1. Lig’de futbol heyecanı devam ediyor. Bu sene 19 takımla oynanan ligde devre arası 18. hafta sonunda olacak ve şimdiye kadar da 17 hafta geride kaldı. 17 hafta sonunda ligde oluşan sıralamada Gençlerbirliği takımı ligde son sırada yer alıyor.

Gençlerbirliği

Gençlerbirliği Ligin En Tecrübesiz Kadrosu

Gençlerbirliği takımı şu anda TFF 1. Lig’de en genç kadroya sahip olan takımlardan biri. Aslında sezona oldukça iyi başlamıştı kırmızı siyahlı takım ve seyircilerinin fazlasıyla umutlandırmıştı. Ligin ilk haftalarında aldığı galibiyetlerle üst sıralarda kendisine yer bulan takım, pek çok kesimden de övgü almıştı. Böylesine genç bir kadronun lige bu kadar iyi başlaması herkesi şaşırtırken takımdaki özgüveni de artırmıştı. Ne var ki bu güzel günler kısa sürdür ve Gençlerbirliği takımı yavaş yavaş alt sıralara doğru inmeye başladı. Sezon başında artan özgüven, zaman geçtikçe yerini özgüvensizliğe bıraktı ve genç kadronun handikaplarını sonuna kadar hissedip yaşamaya başladı kırmızı siyahlı takım.

Son 5 maçın tamamını kaybeden takım şu an kadar çıktığı 16 maç sonunda sadece 7 puan toplayabildi ki bunları da sezon başında topladığını tekrar hatırlatmış olalım. 16 maçta sadece 1 galibiyet alan takımın 4 beraberlik ve 11 de mağlubiyeti var. 16 maç sonunda 15 gol atabilen takım kalesinde ise 31 gol gördü. Ligin en çok gol yiyen ikinci takımı konumunda Gençlerbirliği bu istatistikle. Ligin en çok gol yiyen takımı ise siyah kırmızılı takımın hemen üzerinde yer alan Denizlispor. Denizlispor takımı da 16 maçta toplam 32 gol gördü kalesinde.

Düşme Hattındaki Diğer Takımlar

Gençlerbirliği’nin bu sene küme kalma savaşı vereceği artık çok açık, zaten kadro ve teknik heyet de bunu kabullenmiş durumda. Bu alanda rakipleri ise Yeni Malatya, Denizlispor ve Altınordu olacak. Eğer devre arasında bu takımlarda ciddi bir düzelme olmazsa sezon sonu bu dört takımdan üçünü muhtemelen bir alt lige düşmüş olarak göreceğiz. Yakın zaman öncesine kadar ligin dibinde Denizlispor ve Yeni Malatya vardı. Ancak bu takımlar son haftalarda üst üste puanlar almaya başladılar. Denizlispor son 5 maçta 6 puan topladı ve Gençlerbirliği’nin üzerine çıkmayı başardı. Yeni Malatya ise son 5 maçta 3 beraberlik aldı.

Bu saydığımız takımlardan başka Tuzlaspor ve Erzurumspor FK de iyi sinyaller vermiyor. Ama Gençlerbirliği şu an o kadar kötü durumdaki kendisi düzelmeden üzerindeki takımların ne kadar kötü olduğunu pek de bir önemi yok. İkinci devre radikal değişiklikler olmazsa bu köklü kulüp 2. lige düşebilir.