Galatasaray Türkiye Kupası’na Veda Etti

Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finali maçında sahasında Başakşehir takımını ağırlayan Galatasaray, maçı 3 2 kaybederek çeyrek final turunda Ziraat Türkiye Kupası’na veda etti. Oldukça zevkli bir mücadeleye sahne olan çeyrek final mücadelesinin ardından Galatasaray cephesinde maçın hakemine ve onun üzerinden Merkez Hakem Kurulu Başkanı Lale Orta’ya yönelik büyük bir öfke vardı.

Başakşehir Kaçtı Galatasaray Kovaladı

Sezon boyunca normalde takımlar kupa maçlarına rotasyonlarla çıkarlar ama hem turun çeyrek final olması hem de her iki takım açısından da karşıdaki rakibin çok güçlü olması sebebi ile iki takımın hocası da rotasyona gitmedi ve Galatasaray da Başakşehir de as kadroları ile sahaya çıktılar.

Maça iyi başlayan, topun kontrolünü eline alan takım Galatasaray olsa da ilk dakikalardan itibaren ev sahibi takımının orta sahasındaki boşluklar dikkat çekiciydi ve daha ilk dakikalarda bu boşlukları konuk ekip Başakşehir’in iyi kullanacağı belli olmuştu aslında. Nitekim konuk ekibin bu boşlukları değerlendirmesi fazla uzun sürmedi, 12. dakikada P. Szysz konuk ekibi 1 0 öne geçirdi. Galatasaray takımı bir duran topta Kaan Ayhan ile bu gole 20. dakikada cevap verse de Başakşehir ilk yarı boyunca benzer boşlukları bulmaya devam etti ve 30. dakikada da D. Aleksic skoru konuk ekip lehine 2 1 ‘e getirdi.

İlk yarıyı konuk ekip 2 1 önce kapattı. İkinci yarıya iki takım da aynı 11’lerle çıktılar. Galatasaray takımı ikinci yarıya muazzam bir seyirci desteği ile çok hızlı başladı ve üst üste pozisyonlar da buldu. Gol için de fazla beklemesi gerekmedi sarı kırmızı takımın. 51. dakikada Zaniolo‘nun asistinde M. Icardi ile skora eşitliği getirdi ev sahibi takım. Ev sahibi ekip belki fazla motivasyonun sonucu olarak sakin kalmak yerine geride boşluklar bırakıp saldırmaya devam edince bir kez daha o boşlukları değerlendirdi konuk ekip Başakşehir ve ilk golü atan P. Szysz, kendisinin ikinci takımının 3. golünü atarak bir kez daha Başakşehir takımını öne geçirdi.

Bu golden sonra Galatasaray takımı eşitliği tekrar bulmak için yüklense de Başakşehir takımı bu kez kalesini gole kapatmayı başardı ve 90 dakika sonunda 2 1 galip gelen Başakşehir takımı adını Ziraat Türkiye Kupası yarı finaline yükselirken Galatasaray ise çeyrek final turunda kupaya veda etmiş oldu.

Galatasaray

Hakeme Büyük Tepki

Türkiye Kupası çeyrek final mücadelesinde karşı karşıya gelen iki takımın maçında sarı kırmızılı takımının attığı bir gol ofsayt gerekçesi ile iptal edildi. Pozisyonun net şekilde ofsayt olduğu pozisyonun tekrarında göründü. Bunun haricinde Galatasaray kulübünün maçta iki penaltı itirazı vardı ki pozisyonlardan birinin net penaltı olduğu, diğerinin ise tartışmalı olduğunu pek çok hakem yorumcusu kabul etti. Maçtan sonra bu pozisyonlarla ilgili olarak Galatasaray teknik direktörü ve yöneticileri hakem hakkında oldukça sert eleştiriler yaptılar.