Filenin Sultanları Tarih Yazdı

Filenin Sultanları olarak da bilinen Türkiye Kadın A Milli Voleybol Takımı, tarihinde ilk defa Avrupa Şampiyonu oldu. Finalde dünyanın en güçlü ekiplerinden biri olan Sırbistan’ı, nefes kesen bir maçın sonunda 3 – 2 ile yenen Filenin Sultanları’nda Küba asıllı devşirme sporcumuz Melissa Vargas, 41 sayı ile maça tamamlarken aynı zamanda turnuvanın da en değerli oyuncusu seçildi ve MVP titrini aldı.

filenin sultanları

Filenin Sultanları, Atatürk’ün Kızları

İlk sette her iki tarafın karşılıklı sayıları ile çekişmeli bir mücadele olsa da bir bu sette en büyük iki kozumuz olan Melissa Vargas ve Ebrar Karakurt’u hücumda etkili kullanamadık. Türk duvarı lakaplı Zehra Güneş de bu set özelinde savunmada beklediğimiz katkıyı sunamadı ve bunların üzerine Sırbistan’ın en iyi oyuncusu Tijana Boskovic’i de durduramayınca ilk seti 27 – 25 kaybettik. Bu kadar çekişmeli geçen bir seti Sırbistan’ın alması onlar için ciddi bir moral motivasyon kaynağı oldu ama geçmiş yılların aksine bu kez takımımız kafa olarak dağılmadı ve oyunda kaldı.

Maçın ikinci setinde en büyük skor silahlarımızdan biri olan Ebrar Karakurt müthiş bir enerji koydu sahaya ve takımı ateşledi adeta. Ebrar‘ın bu muhteşem enerjisine tribünler de katılında ikinci sette oyunun hakimi olan bir milli takım vardı parkede. Final bölümünü de rahat oynadığımız 2. seti 25 – 21 kazanarak maçta durumu 1 – 1’e getirdik.

Maçın üçüncü seti bir kez daha kırılma anına sahne oldu. İkinci seti üstün bir oyunla alan takımımızdan üçüncü sette de aynı başarıyı bekliyorduk ama tersi oldu ve ciddi bir farkla önde götürdüğümüz seti Sırbistan geriden gelip kazanarak bir kez daha psikolojik üstünlüğü aldı ve final setine 2 – 1 önde girdi. Bu noktada pek çok kişi kupanın artık kazanılamayacağını düşünüyordu ama onlarla aynı fikirde değildi Filenin Sultanları. Harika bir 4. set oynayan takımımız bu setten itibaren Melissa Vargas‘ı çok ama çok etkili kullanmaya başladı. 3. sette Sırbistan’ın bize uyguladığı tarifenin aynısını uygulayan Filenin Sultanları seti 25 – 22 alarak skoru 2 – 2’ye getirdi ve 15 sayıda bitecek olan 5. sete, maç ve aynı zamanda şampiyonluk setine geçildi.

Vargas Hava Yolları

Final setinde milli takımımız beklenenden çok daha rahat bir oyun ortaya koydu. Hiç stres yapmayan ekibimi bununla birlikte müthiş bir özveri ve savunma örneği gösterdi. Maç boyu hücumda sıkıntı yaşayan Hande Baladin bu sette harika bir savunma yaptı. Onun bu savunmasına Türk duvarı Zehra Güneş de eşlik etti. Kritik anlarda Eda Erdem gereğini yaptı. Tüm takımın teknik ekibinden staff’ına kadar üzerine düşeni yaptığı final setine noktayı koyan ise Melissa Vargas oldu. Melissa’nın smaçlarına dur diyemeyen Sırbistan bu seti 15 – 13 kaybetti ve Filanin Sultanları Avrupa Şampiyonu apoletini alırken akıllarda unutulmaz sahneler ve maçı harika anlatan TRT spikerinin şu repliği kaldı; Vargas Hava Yolları!