Filenin Sultanları Çeyrek Finalde Tayland’ı Devirdi

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı; başarılarına kaldığı yerden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Milletler Ligi’ni üçüncü sırada tamamlayan Filenin Sultanları; aynı başarıyı bu yıl da tekrarlamak istiyor. Takımımız; normal sezondaki 12 maçın yedisini kazanarak önemli bir başarıya imza attı. Çin, Sırbistan, Brezilya, Kanada ve ABD maçlarından yenilgiyle ayrıldı. Normal sezonu ilk sekiz içerisinde bitirdi. Ev sahibi olmasının verdiği avantaj ile de çeyrek finalde Tayland ile eşleşti.

Tayland İlk Seti Kazandı

Yakından takip edenlerin bildiği üzere bu sene Milletler Ligi finallerine Ankara ev sahipliği yapıyor. Ankara seyircisinin uğurlu geldiğine inanan Filenin Sultanları maça istediği gibi başlayamadı. Milli takımımız; mücadeleye Cansu Özbay, Ebrar Karakurt, Hande Baladın, Saliha Şahin, Eda Erdem Dündar, Zehra Güneş ve Simge Aköz ile başladı. İlk sette bilhassa Ebrar Karakurt’un etkisizliği dikkat çekiyordu. Eda Erdem Dündar ve Zehra Güneş’in ise takımı sırtlayan isimler olduklarını söyleyebiliriz. Tayland; son ana kadar çekişmeli geçen ilk seti 25-23 kazanarak setlerde 1-0 öne geçti.

Milli Takımımız Maçı 3-1 Kazandı

Ankara’daki bu mücadeleyi kazanmak ve salonu tıklım tıklım dolduran seyircileri üzmemek isteyen milli takımımız; ikinci sete çok iyi başladı. Setin sonlarına doğru servisleriyle rakibini bunalttı. İkinci seti 25-15 kazanarak setlerde durumu 1-1’e getirdi. Milli takımımız; üçüncü sete de çok iyi başladı. Setin başlarında biraz zorlandı. Ancak, bilhassa setin sonlarına doğru ağırlığını koydu. Bu seti de 25-18 kazanarak durumu 2-1’e getirdi. Maçın kaderi son sette belli olacaktı. Filenin Sultanları; Tayland’ın direneceğinin farkındaydı. Ancak, takım halinde iyi bir performans ortaya koyan takımımız son seti de 25-21 kazandı.

Filenin Sultanları; çeyrek finalde Tayland’ı 3-1 yenerek kendisini yarı finalde buldu. Yarı finaldeki rakibimiz İtalya oldu.

Eda ve Ebrar Maçın En Skorer İsimleri Oldular

Milli takımımız; bu maçı bilhassa orta oyuncuları sayesinde kazandı. 35 yaşında olmasına rağmen eski formundan bir şey kaybetmeyen Eda Erdem Dündar; 12 hücum, iki blok ve üç servis sayısı kazandırarak bu önemli mücadeleyi 17 sayı ile tamamladı. İlk sette yalnızca bir sayı alan ancak sonraki setlerde toparlanan Ebrar Karakurt da maçı 17 sayı ile bitiren bir diğer isim oldu. 22 yaşındaki pasör çaprazı; 15 hücum sayısının yanı sıra iki de blok sayısı aldı.

Milletler Ligi’nin başından bu yana harika bir performans ortaya koyan Zehra Güneş; 11’i hücum, ikisi blok, biri de servis olmak üzere toplam 14 sayı aldı. Smaçör ikilimiz Hande Baladın ve Saliha Şahin de maçı 10 sayı ile tamamlamayı başaran isimlerdi.

Yarı Final Maçı 16 Temmuz’da!

Filenin Sultanları; Milletler Ligi yarı finalinde 16 Temmuz 2022 Cumartesi günü saat 18.30’da kadrosunda Paola Egonu gibi bir yıldızı barındıran İtalya ile karşı karşıya gelecek.