Ezeli Rakipler Saha Dışında Karşı Karşıya

Süper Lig’de ezeli rakipler olan Galatasaray ve Fenerbahçe bu kez yeşil sahada değil saha dışında karşı karşıya geldi. Fenerbahçe’nin Ümraniyespor ile oynadığı ve 2 1 kazandığı maçın ardından maçın hakemi skorun önüne geçmişti. Maçta Ümraniyespor takımının son dakikalarda attığı bir gol VAR kararı ile iptal edilmiş ve sonrasında bu pozisyon maçın önüne geçmişti.

Galatasaray Yöneticisi Açıklaması Beyaz TV’de

Maçın ardından pek çok spor programında Ümraniyespor’un iptal edilen golü konuşuldu. Pek çok yorumcu ve eski hakem iptal kararının doğru olduğunu söyledi, ancak bir isim hariç; Ahmet Çakar. FIFA kokartlı eski hakem Ahmet Çakar pozisyonun faul olmadığını ve golün geçerli olması gerektiğini söyledi. Ve bu görüşünü, çok yakın zaman önce Galatasaray’ın iptal edilen bir penaltı pozisyonuna VAR uyarısı ile çalınan faul ile gerekçelendirdi.

Galatasaray Antalyaspor maçında Galatasaray bir penaltı atışı kazanmıştı. Fakat daha sonra VAR, orta hakemi uyarmış ve pozisyon öncesinde Icardi’nin rakibe ufak bir temasını faul olarak yorumlamıştı ve sonuç olarak orta hakem de VAR desteği ile penaltıyı iptal ederek Antalyaspor takımı lehine faul kararı verilmişti. İşte Ahmet Çakar, bu pozisyon faul ise Ümraniyespor Fenerbahçe maçında atılan Fenerbahçe golünün de faul olduğunu ve eğer onlar faul değilse son dakika golünde Ümraniyespor’un atağının nizami olduğunu savundu.

Ahmet Çakar’ın bu açıklamalarının ardından programın sunucu Ertem Şener, telefonuna mevcut Galatasaray yönetiminden bir yöneticinin mesaj attığını ve bu gecenin Türk futbolunda bir kara gece olduğunu belirttiğini söyledi. Tartışmalar gece boyunca sürerken ertesi gün ise Fenerbahçe Başkanı Ali Koç bir açıklama yayımladı ve Galatasaray Başkanı Dursun Aydın Özbek’i istediği kanalda karşılıklı tartışmaya davet etti. Galatasararay’a yönelik ithamlar içeren açıklama Galatasaray yönetiminin çıkarcı davranmakla suçladı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek ise ertesi gün bir kaşı açıklama yayımladı ve Fenerbahçe Başkanı’nı suni gündem yaratmakla, sahadaki başarısızlığı örtmek için dikkati başka yere çekmeye çalışmakla itham etti.

ezeli rakipler

Ezeli Rakipler Daha Çok Karşı Karşıya Gelecekler Gibi

Ezeli rakipler tartışmayı karşılıklı açıklamalarla sınırlı tutmadı. Her iki kulübün de Twitter hesapları gün boyunca birbirlerine karşılıklı göndermeler içeren paylaşımlar yaptı. Elbette ki taraftarlar da bu paylaşımın altında ciddi etkileşim sağladılar. Bu gelişmelerin ardından tansiyon iki camiada da bir hayli yükseldi. Ligde şampiyonluğun en büyü iki adayının da ezeli rakipler olduğu düşünüldüğünde mevcut tartışmanın kısa sürede sona ermeyeceğini söylemek abartı olmayacaktır. Bu iki takım hem taraftar sayısının fazlalığı ile sosyal medyada hem de spor basınında çok güçlü takımlar, haliyle bir tarafın açıklamasına diğer taraftan cevap gelmesi gecikmiyor. Kulüpler nazarında bir cevap verilmese dahi taraftar dernekleri, basındaki taraflı yazarlar tartışmaları körüklüyor. Görünüşe göre bu köprünün altından daha çok sular akacak.