Ermenistan Deplasmanına Çıkıyoruz

Türkiye A Milli Futbol takımı bu akşam Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Euro 2024 grup elemeleri maçında Ermenistan karşısına çıkacak. Sahaya mutlak 3 puan istemi ile çıkacak milli takımda moraller maç öncesinde yerinde.

Ermenistan

Türkiye Ermenistan Siyasi İlişkileri

Euro 2024 Eleme grubu kuraları çekildiğinde hem Türkiye’yi hem de Ermenistan’ı bir sürpriz bekliyordu. Bu iki ülke senelerden beri süregelen siyasi tartışmaların ve hatta sürtüşmelerin öznesiydi. Ermenistan 21 Eylül 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiş ve Türkiye bu bağımsızlığı 16 Aralık 1991 tarihinde tanımıştı. Ancak Ermenistan sonrasında Azerbaycan ile bazı anlaşmazlıkla yaşamış ve bu anlaşmazlık savaşa dönüşmüştü. Azerbaycan ve Türkiye uzun yıllardır çok sıcak ilişkilere sahip iki ülke hatta o kadar ki bir millet iki devlet söylemi iki ülkenin de mottosu olmuş durumda. O sebeple bu anlaşmazlıkta Türkiye Azerbaycan’dan yana tavır koymuştu ve bu da Ermenistan ile ikili ilişkilerin ilerleyememesine neden oldu.

Türkiye ile Ermenistan’ın arasında ayrıca yine uzun yıllardır süregelen bir soykırım tartışması da mevcut. Tüm bunların üzerine yakın zaman önce Karabağ bölgesi için Ermenistan ve Azerbaycan bir kez daha karşı karşıya gelmiş, Türkiye bu anlaşmazlık -hatta buna rahatça savaş diyebiliriz- sırasında yine kardeş ülke Azerbaycan’dan yana taraf almış ve sonucunda Azerbaycan’ın zaferi ile anlaşmazlık sonuçlandırılmıştır. Bu olayın tazeliği de göz önüne alındığında Ermenistan Türkiye maçlarının gergin geçeceğini tahmin etmek çok da zor değil. Ancak hem kadro kalitemiz hem de bu tarz maçlardaki tecrübemiz Ermenistan milli takımının çok üzerinde. Bu sebeple maça favori olarak çıkacağız bu akşam.

Maç Öncesi Türkiye

Ermenistan maçın siyasi gerginliklerin gölgesinde çıkacak olan milli takımda maç öncesinde basın mensuplarının karşısına geçen Alman teknik adam Stefan Kuntz, şu sözlerle karşılaşmayı değerlendirdi;

“25 yaş ortalamasıyla en genç takımlardan birisiyiz. Burada önemli olan bazı oyuncularımız önemli bir yaş diliminin içerisinde. Onlar ya en iyi dönemlerinde ya da en iyi dönemlerini geçirmek üzereler. Biz eğer bu zamanı doğru kullanırsak milli takımın çok faydalı bir dönem geçireceğini düşünüyoruz. Tabii bireysel hataların da azalması gerekiyor. Ayrıca alışılagelmiş şeylerin sahaya yansıması da çok önemli. Biz yarın 8 adımlık bir yolculuğa çıkıyoruz ve ilk adımı atıyoruz. Bunu sahaya gerçekten yansıtmamız gerekiyor.”

Maça nasıl bir 11 ile çıkacağı ve dahası üçlü savunma mı yoksa dörtlü savunma mı tercih edeceği merak konusu olan Alman teknik adam çok da eleştiriler alıyor aslında. Bir ara görevden alınacağı iddia edilen, istifası istenen Stefan Kuntz’un arkasında durmayı tercih etmişti Türkiye Futbol Federasyonu. Özellikle de Hamit Altıntop o dönem Alman teknik adamın çok arkasında durmuştu. Ermenistan karşısında alınacak olası bir kötü sonuçta eleştiriler Alman teknik adam kadar Hamit Altıntop‘a da yönelebilir bu sebeple.