Dünya Kupası Final Günü

Katar 2022 Dünya Kupası sayısız tartışmalar altında son gününe geldi; bugün büyük gün, bugün final günü. Fransa ya da Arjantin’den biri; Lionel Messi ya da Kylian Mbappe’den biri bugün dünyanın en büyüğü olarak tescillenecek. Tüm dünyada dün akşamki üçüncülük maçının son düdüğünün ardından konuşulmaya başlanan ve bu akşamki son düdüğe kadar da bitmeyecek olan konu bu; Arjantin mi Fransa mı bu büyük kupanın sahibi olacak?

Maçın Türkiye saati ile başlama zamanı 18.00. Tüm dünyada şehir meydanlarına bu büyük final için dev ekranlar kurulmuş durumda.

final

Final Öncesi Arjantin ve Fransa

Arjantin cephesi tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri olarak kabul edilen Lionel Messi’nin etrafında kenetlenmiş durumda. Kimi,lerine göre o zaten tüm zamanların en iyi futbolcusu ama olur da bu gece Arjantin kupayı alırsa birçok otoriteye göre Lionel Messi mi Cristiano Ronaldo mu daha iyi ya da Lionel Messi mi Diego Maradona mı daha büyük tartışmalarına son nokta Messi lehine konulmuş olacak. Kariyerinde bir futbolcunun kazanabileceği her şeye sahip Lionel Messi bir şey hariç; Dünya Kupası. Ve bu büyük kupa olmadığı sürece Lionel Messi’ye dair bir şey hep eksik kalacak birileri için. İşte bu yoğun psikolojik ve duygusal baskı altında bu akşam sahaya çıkacak Lionel Messi ve takım arkadaşları. Ama bu baskı aynı zamanda Arjantin’in en büyük silahı olarak da yorumlanıyor. Tüm takım kendisinin Messi’ye bu kupayı armağan etmeye adamış durumda. Belki de herkes bu gece hem kendi bireysel kariyeri ve ülkesi hem de Messi için mücadele edecek ve Arjantin’de her oyuncu iki kişilik efor sarf edecek.

Fransa cephesi ise tüm planlarını Lionel Messi ile Arjantin orta sahası arasındaki bağlantıyı kesmek üzerine yapıyor. Hücumda kendilerine çok güveniyor Fransızlar ve gol bulacaklarından neredeyse eminler, onların tek derdi Lionel Messi’yi durdurmak çünkü Messi’nin bu kupayı ne kadar istediğini çok iyi biliyorlar. Tabii tüm planlar savunma üzerine değil. Arjantin’i Lionel Messi’si varsa Fransa’nın da Kylian Mbappe’si var. Üstelik 23 yaşındaki yıldız daha şimdiden bir Dünya Kupası‘na sahip ve bu gece ikincisini kazanarak Lionel Messi mi daha büyük Cristiano Ronaldo mu tartışmasına bambaşka bir yerden katılmanın derdinde. Ayrıca bu ikili arasında gol krallığı yarışı da var. Final öcnesi iki oyuncunun da 5’er golü bulunuyor bu kupada.

Hırvatistan Dünya Üçüncüsü Oldu

Final maçı öncesinde dün Dünya Kupası’nda başka bir heyecan yaşandı. Turnuvanın sürpriz takımı Fas ile Luka Modric önderliğindeki Hırvatistan üçüncülük maçı için karşı karşıya geldiler. Çekişmeli ve gergin geçen maçın sonunda Hırvatistan, Fas takımını 2 1 mağlup etmeyi başardı ve 2022 Dünya Kupası’nın üçüncüsü oldu.