Dünya Kupası 4 Aralık Programı

Katar 2022 Dünya Kupası son 16 turundaki çekişmeli mücadelelerle devam ediyor. Dünya Kupası 4 Aralık programında kupanın favorilerinden Fransa, Polonya ile çeyrek finale yükselebilmek için mücadele verecekken İngiltere de Senegal karşısına aynı amaçla çıkacak.

Dünya Kupası 4 Aralık Son 16 Maçları

Dünya Kupası 3 Aralık Cumartesi günü 2 önemli maça sahne oldu. Bu maçların sonunda Hollanda ABD’yi 3 1 ile geçip adını çeyrek finale yazdırdı. Günün diğer maçında ise Arjantin, Avustralya’yı son dakikalarında zor anlar yaşadığı maçta 2 1 ile geçti ve çeyrek finalde Hollanda’nın rakibi oldu. Bugün oynanacak iki karşılaşmanın galipleri de yine çeyrek finalde birbirlerinin rakibi olacaklar. Maçların berabere bitmesi halinde ise önce uzatma dakikaları oynanacak ve orada da eşitlik bozulmazsa finale çeyrek finale çıkacak takımları penaltı atışları belirleyecek.

İngiltere – Senegal: B grubunu 7 puanla lider bitiren İngiltere Hollanda ve Fas ile birlikte 7 puan toplamayı başarabilen üç takımdan biri oldu 2022 Dünya Kupası grup aşamasında. B grubunun lideri olarak çıktığı son 16 turunda, A grubunda Hollanda’nın ardından ikinci olan Senegal ile eşleşti İngilizler.

Açıkçası İngiltere 2022 Dünya Kupası’nın favorilerinden biri olarak gösterilmiyor. Kupanın 3 büyük favorisi olarak Brezilya Arjantin ve Fransa gösteriliyor. Ancak grup aşamasında bu üç takımdan da daha başarılı gözüktü İngilizler. Senegal karşısında maçın net favorisi İngiltere. Bu turda kimse onlardan çok da zorlanmalarını beklemiyor. Fakat İngilizler bu turu geçerlerse çeyrek finalde karşılarına Fransa Polonya maçının galibi gelecek ki oradan Fransızların geleceğini tahmin etmek çok da zor değil. İngiltere asıl sınavını o maçta, yani çeyrek finalde verecek.

Dünya Kupası 4 Aralık

Fransa Doğal Favori

Grubun diğer maçında ise Katar 2022 Dünya Kupası’nın en büyük favorilerinden olan Fransa ile Polonya çeyrek finale çıkmak için mücadele edecekler. Fransa D grubunda fazla zorlanmadı ve ilk iki maçta 6 puan alıp üçüncü maçı formalite havasına soktu. Yedek ağırlıklı kadroyla o maça çıkan Fransa o maçı kaybetse de gruptan lider çıkmayı başardı. Rakip Polonya ise daha zorlu bir süreçten geçti. C grubunda Arjantin’in ardından ikinci olan Polonya, gruptan averaj ile çıkmayı başardı. Eğer grubun son maçlarında Meksika, Suudi Arabistan’a 1 gol daha atabilseydi gruptan ikinci olarak çıkan takım Meksika olacaktı.

Biraz da şansının yardımıyla şimdi burada olan Polonya’nın Fransa karşısında neredeyse hiçbir şansı yok. Dünya Kupası’nın formatı gereği finale giden yol her takım için belli durumda ve Fransa, rakiplerini elediği takdirde finale kadar Brezilya ya da Arjantin ile karşılaşmayacak. Böylesine ciddi bir avantaja sahip olan Fransa Polonya önünde asla hata yapmayacaktır. Fransa’nın Polonya’yı elemesi halinde ise çeyrek finalde büyük ihtimalle Fransa İngiltere karşılaşması izleyecek futbolseverler.