Beşiktaş İsyanına Devam Ediyor

Süper Lig’de son üç haftaya giriliyor ve bu hafta şampiyon belli olabilir ama Beşiktaş, Hatayspor ve Gaziantep FK maçlarına yönelik itirazını hala devam ettiriyor.

İlk Maçlar da Dahil Olsun İtirazı

Beşiktaş takımı sezonun ilk yarısında Gaziantep FK ve Hatayspor maçlarında toplam 1 puan alabilmişti ligin ilk devresinde. Sonrasında ligimiz Dünya Kupası arasına girdi. 6 Şubat günü ise ülkemiz acı bir felaketle baş başa kaldı. Kandilli Rasathanesi, verilerine göre merkez üssü Gaziantep olan 7.7. büyüklüğündeki deprem bölgede çok ciddi zararlara neden oldu. Bu depremin şoku yaşanırken bu kez de öğle saatlerinde merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem yaşadı Türkiye.

Bu iki yıkıcı depremin ardından ligde ileri bir tarihe kadar ertelendi. Aslında erteleme önce bir haftaydı fakat ne yazık ki felaketin boyutlarının çok büyük olmasından dolayı Türkiye Futbol Federasyonu ligleri 2023 Şubat sonuna kadar başlatmadı. Bu sırada depremden zarar gören bölgelerde yer alan futbol kulüpleri Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe ile başvurarak liglerden çekilme taleplerini ilettiler. Süper Lig’de yer alan Gaziantep FK ve Hatayspor da bu kulüpler arasındaydı.

Türkiye Futbol Federasyonu bu iki Süper Lig takımının ligden çekilme talebini kabul etti. Alınan karar doğrultusunda bu takımların gelecek sezonda da Türkiye Süper Ligi’nde yer almasına karar verilirken sezon başında 4 olarak belirlenen ligden düşecek takım sayısı ise 2’ye indirildi ve alttan gelecek 3 takımla birlikte ligin 20 takımla oynanmasına karar verildi. Ligin geri kalan maçlarında sahaya çıkamayacak olan Gaziantep FK ve Hatayspor’un kalan maçlarda 3 – 0 hükmen mağlup sayılmasına karar verildi. İşte Beşiktaş’ın itirazı da tam bu noktada başladı.

Beşiktaş

Beşiktaş 5 Puan Kaybetmişti

Ligin ilk devresinde Hatayspor ve Gaziantep FK maçlarından sadece 1 puan alabilen Beşiktaş, bu iki takımın sezon başından beri tüm maçlarda 3 – 0 hükmen yenik sayılması gerektiği iddiası ile Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurdu ama Türkiye Futbol Federasyonu bu talebi kabul etmedi.

Beşiktaş bu 5 puanın peşinde çünkü siyah beyazlı takımın başvurusu kabul edilmiş olsa Beşiktaş’ın şampiyonluk şansı artıyor. Hatta ligde şampiyonluk şansı en yüksek olan takım oluyor belki de Beşiktaş. Çünkü hem ikili averajda hem de üçlü averajda Fenerbahçe ve Galatasaray‘a karşı ayrı ayrı üstünlüğü var siyah beyazlı ekibin. Ancak Beşiktaş’ın istediğinin hukuki bir karşılığı da bulunmuyor. Ligin ilk devresinde sonuçta sahaya çıktı Hatayspor da Gaziantep FK de ve şimdi kalan maçlarda hükmen yenik sayılmalarının nedeni Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu seneye özgü aldığı bir karara değiş talimatlara dayanıyor. Sahaya çıkmayan takımın 3 – 0 yenik sayılacağı talimatnamede yer alan bir uygulama ve Türkiye Futbol Federasyonu da bunu uyguluyor aslında. Bu bağlamda Beşiktaş’ın talebi zaten ciddi eleştiri konusu oldu diğer takım taraftarları arasında.