Bartuğ Elmaz: Bir Garip Transfer Çalımı

Fenerbahçe, Galatasaray altyapısından yetişen ve ücretsiz olarak Galatasaray’dan ayrılan Bartuğ Elmaz ile sözleşme imzaladı. Fenerbahçe taraftarı bunu bir transfer çalımı olarak nitelendirse de bazı Galatasaraylılar ise hem transferi hem de bu tavrı eleştirdi.

Bartuğ Elmaz

Bartuğ Elmaz Marsilya’ya Transfer Olmuştu

Bartuğ Elmaz futbola Galatasaray altyapısında başlamış bir isim. 19 Şubat 1993 Tekirdağ doğumlu olan Bartuğ Elmaz, henüz çocukken girdi Galatasaray altyapısına ve alt yaş kategorilerinin hepsinde oynadı. Gelecekte Galatasaray A takımda olmasına kesin gözüyle bakılan, altyapının en yetenekli oyuncularından biri olarak kabul edilen isimdi genç oyuncu.

2021 – 2022 futbol sezonunda Galatasaray A takımına alındı genç oyuncu ancak süre bulamadı. Bartuğ Elmaz’ın Galatasaray A takımında Süper Lig’de forma giydiği tek maç 22 Aralık 2020 tarihinde oynanan Göztepe maçıydı. Galatasaray bu maçı 3 – 1 kazanırken maçın son dakikasında oyuna girmişti genç oyuncu. Galatasaray formasını bir de Uefa Avrupa Ligi maçında giymişti Bartuğ. 25 Kasım 2021’de Olimpik Marsilya maçında Galatasaray 4 – 2 öndeyken yine son dakikada oyuna girdi genç futbolcu.

Galatasaray A takım kariyeri 2 dakika ile sınırlı olan oyuncu sözleşmesi sona erdiğinde Galatasaray’ın sözleşme uzatma teklifini reddetti ve Fransız Olimpik Marsilya takımına transfer oldu. İlginç bir şekilde, yukarıda da vurguladığımız üzere, oyuncunun Galatasaray formasını profesyonel olarak giydiği 2 dakikadan 1’i Fransız kulübü karşısındaydı. Oyuncu Olimpik Marsilya transferinin ardından Fransız kulübünde de forma şansı bulamadı. Olimpik Marsilya formasını sadece bir Fransa Kupası maçında 4 dakika giydi Bartuğ Elmaz.

Olimpik Marsilya kariyerinde de profesyonel anlamda beklediği fırsatları bulamayan oyuncu karşılıklı anlaşarak Fransız kulübü ile de yollarını ayırdı ve bonservisini eline aldı. Sonrasında Türkiye’ye dönmesi bekleniyordu ama Fenerbahçe ile anlaşması herkes için sürpriz oldu. 20 yaşındaki genç oyuncu sarı lacivertli kulüple 3 yıllık sözleşme imzaladı ve bonservissiz olarak Fenerbahçe’ye katılmış oldu.

Alt yaş kategorilerinde Türkiye milli takım forması giyen oyuncu milli takımın tüm alt yaş kategorilerinde oyansa da Ümit Milli ya da A Milli Takım formasını giyemedi.

Forma Numarası 28

Fenerbahçe taraftarı bu transferi Galatasaray’a atılan bir transfer çalımı gibi lanse etse de Galatasaray taraftarı ise bu tavrı küçümsedi. Aslında bu transferin bu kadar ses getirmesinin asıl nedeni oyuncuya verilen forma numarası oldu. Bartuğ Elmaz, Fenerbahçe’de 28 numaralı formayı giyecek. 28 Fenerbahçe için özel bir forma numarası zira sarı lacivertli takım 1959 öncesi şampiyonluklarında sayılması için Türkiye Futbol Federasyonu’na resmi başvuruda bulundu. Bu talep karşılık bulursa Fenerbahçe’nin iddiasına göre sarı lacivertlilerin şampiyonluk sayısı 28 olacak. O sebeple Bartuğ için bu forma numarasının özel olarak seçildiği düşünülüyor. İki takım taraftarlarının da sosyal medya üzerinden atışmaları sürüyor ve sürecek gibi de görünüyor.