Barış Alper Yılmaz: Güçlü, Hızlı, Kararlı

Galatasaray’ın ve milli takımın genç kanat oyuncusu Barış Alper Yılmaz, son olarak Letonya deplasmanındaki maça da damgasını vurdu. Genç oyuncu sonradan girdiği oyuna ciddi hareket getirmekle kalmadı, son saniyede milli takıma 3 puanı getiren golün de asistine imzasını attı.

Barış Alper Yılmaz

Bu Sezon Kendisini İspatladı

Barış Alper Yılmaz, bu sezonu şampiyon tamamlayan Galatasaray’da özellikle de ligin sonuna doğru performansını oldukça artırmış ve şampiyonluğa katkı sunmuştu. Galatasaray’ın 2022 – 2023 futbol sezonu şampiyonu olduğunu ilan ettiği Ankaragücü deplasmanında takımının maçı koparmasını sağlayan da genç oyuncu olmuştu. İlk yarısı 2 – 1 Galatasaray’ın üstünlüğü ile biten maçta Ankaragücü takımı ilk yarıda sarı kırmızılı konuk ekibi oldukça zorlamıştı. İkinci devrede de sarı kırmızılı ekibin zorlanabileceği ve şampiyonluk stresi de yaşayabileceği düşünülüyordu, Okan Buruk ikinci yarıda Barış Alper Yılmaz’ı oyuna sürdü.

Ankaragücü takımının savunmayı çok önde kurması ve Galatasaray üzerine baskı kurmak istemesini iyi okuyan Okan Buruk’un hamlesi sonu verdi. Sürati ve güçlü fiziği ile Ankaragücü savunmasına çok zor anlar yaşatan Barış Alper, nitekim bir pozisyonda savunma arkasına atılan pas ile kaleci ile karşı karşıya kaldı. Kaleciyi de geçen genç ve başarılı oyuncu topu boş kaleye göndererek skoru 3 – 1’e getirmişti. Sonrasında Sergio Oliveira ile de bir gol bulan Galatasaray maçı 4 – 1 kazanarak şampiyonluğunu ilan etti. O maçı izleyen sarı kırmızılılar için ise maçın kahramanı öncelikle 2 gol atan Mauro Icardi, sonra ise maçı kopartan golü kaydeden genç oyuncu Barış Alper Yılmaz’dı.

Bu sezonki performansı ile hakkındaki soru işaretlerini tamamen ortadan kaldırdı genç oyuncu. Geçen sezon kötü giden takımla birlikte genç oyuncu da ciddi eleştiriler almış, yeteneği sorgulanmış, 1. Lig seviyesinde bir oyuncu olduğu söylenmişti. Bu sezonki performansı ile bu görüşleri de 180 derece değiştirmeyi başarı genç yıldız ve bu sezonki performansı ona Türkiye A Milli Takım kapılarını da açtı. Görünüşe göre Barış, kulüp performansını milli takıma da aynen yansıtıyor ve yükselişini sürdürüyor.

Barış Alper Yılmaz Artık Daha Farklı

Galatasaray’a transfer olduğunda da atletik özellikleri ile öne çıkan bir oyuncuydu Barış Alper Yılmaz. Çok hızlı, güçlü bir oyuncu olan Barış Alper, Galatasaray’a katıldığında da Türkiye Ümit Milli Takım oyuncusuydu. Sarı kırmızı formayı giydiği ilk zamanlarda da atletik özellikleri ile beğeni toplamış ancak sonrasında sınırlı silahları olduğu ve takım oyununu bilmediği gerekçesiyle eleştiriler alırken fazla da forma şansı bulamamıştı. Bu sezona da bu eleştirel görüşlerin oluşturduğu önyargılarla başlayan oyuncu sezon içinde hızı ve gücünü geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda artık kafasını kaldırarak oynamaya başladı. Tüm bunların üzerine bir de hava topu hakimiyeti ekleyen Barış Alper Yılmaz, Galatasaray ve Türk futbolunun yükselen değeri oldu.