Ankara’nın Devlerinden Farklı Sonuçlar

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’e el ele veda eden Ankaragücü ve Gençlerbirliği, Ankara’nın iki devi olarak mücadele ettikleri TFF 1.Lig’de farklı amaçlar uğruna mücadele etmeye devam ediyor. Ankaragücü ligin tepesinde oturmaya devam ediyor ve Süper Lig’e çıkmayı hedefliyor. Gençlerbirliği’nde ise farklı birçok durum söz konusu oldu ve takım uzun bir süre yaşadığı sıkıntılardan sonra geçtiği yükselişi son maçta Tuzlaspor karşısında bozdu.

Ankaragücü Avantajı Aldı

Bu sezon TFF 1.Lig’in ilk haftasından bu yana Ümraniyespor ile birlikte liderlik mücadelesi veren Ankaragücü adına tabiri caizse kara görünmeye başladı.

Sarı Lacivertli ekip sezonun ilk yarısında çok fazla hata yapmasına rağmen ara dönemi gayet iyi geçirdi ve Ümraniye temsilcisinin de aksamasıyla birlikte liderlik koltuğuna oturdu. Bununla birlikte zaman zaman rakibi karşısında dezavantajlı durumlara düşen Ankaragücü, geçen hafta Ümraniyespor ile berabere kalarak aslında çok önemli bir avantajı eline geçirmişti.

Takvim gereği Ankaragücü ile oynadıktan sonraki haftaları bay geçmek zorunda olan Kırmızı Beyazlı takımın sahadan galip ayrılamamış olması Başkent temsilcisi adına Adanaspor karşısında oynanacak maçtan galip gelmek durumunda liderliği perçinlemek anlamına geliyordu.

Nitekim 17 Nisan tarihinde oynanan müsabakada Adanaspor’u konuk eden Mustafa Dalcı’nın takımı çok net bir performansla sahadan 2-0 galip ayrıldı ve liderliğini perçinlemiş oldu. Ligin ilk yarısında Ümraniyespor’u 3-0 ile geçtikten sonra Adanaspor’a 1-0 mağlup olan Ankaragücü bu nedenle rakibinin maç bile yapmadığı haftada liderliği devretmek zorunda kalmıştı.

Sarı Lacivertli taraftarların yüreğini ağzına getiren bu ihtimal ligin ikinci yarısında gerçek olmadı ve Ankaragücü liderliğini perçinlemiş oldu. Başkent temsilcisi, maç fazlasıyla birlikte artık 6 puanlık bir avantaja sahip ve kendisinin bay geçeceği haftaya kadar bu avantajı koruması durumunda şampiyon olarak Süper Lig’e yükselmesi işten bile olmayacak.

Gençlerbirliği Dağıldı

Bu sezon TFF 1.Lig’de genel olarak orta sıralarda yer alabilmek adına mücadele eden Gençlerbirliği, son haftalarda aldığı sonuçlar sayesinde bu amacına ulaşacak gibi görünüyor ancak takımın yine de durumu kritik.

Zira üst üste gelen puanlardan sonra 32’inci hafta müsabakasında oynanan Tuzlaspor maçı takımın defolarının net bir şekilde görülmesine neden oldu. Sezonun en kötü performanslarından birini sergileyen Ankara temsilcisi ilk 45 dakikada yediği 4 gole karşılık verecek takati bulamadı.

Bu durum da takımın sahadan yine aynı skorla mağlup ayrılmasına neden oldu. 8’inci maçındaki 2’inci mağlubiyetini alan Metin Diyadin’in takımı bu açıdan bakıldığı zaman hâlâ daha çok iyi bir durumda ancak bu mağlubiyetin nasıl bir etki yaratabileceğini de kestirmek zor olacaktır.

Tüm bunlarla birlikte takımın çok erken bir şekilde toparlanması lazım. Bir kez daha deplasmana gidecek olan Ankara temsilcisi Bursaspor deplasmanından puan veya puanlar çıkaramazsa o zaman yine tehlike çanları çalmaya başlayacaktır.