Ankaragücü Çıktı Diğerleri Kaldı

Spor Toto 1. Lig’de 2021 – 2022 Sezonu Ankara takımları için sona erdi. Başkenti bu sezon MKE Ankaragücü, Gençlerbirliği ve Keçiörengücü temsil etti.

Geçtiğimiz sezonun sonunda Spor Toto Süper Lig’den ne yazık ki kümeye düşen sarı lacivertli MKE Ankaragücü, kırmızı siyahlı renkleriyle futbol severlerin her zaman en yukarılarda görmeye alışık olduğu Gençlerbirliği ve son yıllardaki yatırımlarıyla Spor Toto 1. Lig seviyesine kadar çıkan Ankara Keçiörengücü, zorlu sezonda ellerinden geleni yaptılar.

Sezonun son haftası geçtiğimiz hafta sonunda oynanırken, Ankara takımları için de sıralamalar iyice netleşti.

Buna göre MKE Ankaragücü, bu sezon futbolda Başkent Ankara’yı en iyi şekilde temsil eden kulüp oldu. Ne yazık ki hayal ettikleri gibi bir sezon yaşayamayan Ankara Keçiörengücü ve Gençlerbirliği ise hem şehrin sarı lacivertli ekibinden hem de Spor Toto 1. Lig’in üst sıralarındaki takımlardan uzakta kaldılar.

Gelin şimdi sizlerle bu yazımızda, Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nun sonunda Ankara takımlarının nihai durumlarına yakından göz atalım.

Ankaragücü Baştan Sona Kadar Hedefe Kilitlendi

Geçen sezon sonunda küme düşerek taraftarlarını üzen MKE Ankaragücü, yeni sezona tek bir hedefle girmişti: Yeniden Spor Toto Süper Lig’e yükselmek!

Bu hedefi doğrultusunda teknik direktör Mustafa Dalcı önderliğinde nokta atışı transferler yapan ve kadrosunu Spor Toto 1. Lig ölçeğinde oldukça güçlendiren MKE Ankaragücü, saha içinde de saha dışında olduğu kadar başarılıydı.

Taraftarlarının her hafta tribünleri doldurduğu ve yağmur çamur demeden takımlarına destek verdiği bir ortamda üzerine düşeni yapan ekip, Spor Toto 1. Lig’in 36 haftasında 21 galibiyet aldı.

Bu 21 galibiyetin yanına 7 beraberlik ve 8 mağlubiyet de ekleyen MKE Ankaragücü, son tahlilde hanesine 70 puan yazdırdı ve şampiyon oldu.

Bu şampiyonlukla birlikte Ankara, 1 sezon aradan sonra Spor Toto Süper Lig’de kendine yakışır şekilde temsil edilecek. Bunun için tüm şehir sarı lacivertli ekibe minnettar…

Gençlerbirliği ve Keçiörengücü Son Anda Kurtuldular

Spor Toto 1. Lig’de Ankara’nın sarı lacivertli temsilcisi bu kadar iyi bir performans sergilerken ne yazık ki diğer temsilcilerimiz ise taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattılar.

Tarihsel olarak Ankara’nın en büyük iki takımından biri konumundaki Gençlerbirliği, Spor Toto 1. Lig’de 36 haftayı 14 galibiyet 6 beraberlik ve 16 mağlubiyetle bitirdi. Teknik direktör Metin Diyadin’in öğrencileri uzun bir süre küme düşme hattına haddinden fazla yakın olsa da özellikle son 5 haftalık periyotta topladığı 9 puan ile kendini kurtardı.

Tıpkı Gençlerbirliği gibi 36 haftayı 48 puanla bitiren Ankara Keçiörengücü için de durum aynıydı. Onlar da gereksiz şekilde yakınlaştıkları küme düşme hattının ateşini hissettiler. Hatta öyle ki Spor Toto 1. Lig’in belirli bir periyodunda Ankaralı futbolculara “acaba düşüyorlar mı?” korkusunu yaşattılar.

Neyse ki korkulan olmadı ve mor beyazlı ekip de kırmızı karalı takım da ligde kalmayı başardılar.

Özetle Ankara, 2 takımını ligde tutarken 1 takımını da Süper Lig’e yollayarak sezonu bitirdi.