Ankara Temsilcilerinin Değerlendirilmesi

Bu sezon TFF 1. Lig’de mücadele edecek olan iki Ankara Temsilcisi Ankaragücü ve Gençlerbirliği ilk haftalarda çok başarılı performans sergileyemediler. Onların performansı gelecek sezon için bir anahtar bir kapı.

Bu yüzden her iki Ankara temsilcisi de gelecek sezonda Süper Lig’de olmak için mücadelelerine daha sıkı sarılacaklar.

Ankaragücü

2020/2021 sezonunda çok dramatik bir biçimde Süper Lig’ten düşen Ankaragücü, 1. Lig’te oynadığı üç maçta ise yenilgi almadan 5 puan topladı. Tuzlaspor ve Kocaelispor ile berabere kalan Başkent temsilcisi, daha ofansif bir taktikle çıktığı maçta ise etkili bir oyun ortaya koyarak Denizlispor’u 3-0’lık bir galibiyetle geçti ve milli araya mutlu girdi.

Kadrosuna Eren Derdiyok, Aatif Chahechouhe gibi hücum oyuncularını katarak ofansif tarafını geliştiren Ankaragücü, Erdem Özgenç, Abdullah Durak gibi oyuncularla da defansını sağlamlaştırmış oldu. Sezona Mustafa Dalcı ile başlama kararı alan ekibin kadrosunda Geraldo ve Daniel Lukasik gibi geçen sezondan da tanıdığımız oyuncuların olması ve kadrolarına kattıkları oyuncularının da Türkiye’yi ve bilhassa 1. Ligi tanıyor olmaları onlar için avantaj olacak.

Kadrodaki uyumu sağlayabildikleri ve taktik konusunda oyuncuları ikna edebildikleri taktirde Süper Lig’e geri yükselme şansını yakalamaları zor olmayan Başkent temsilcisi ligin önde gelen takımlarından biri olmaya sezon boyu devam edecek gibi.

Gençlerbirliği

Geçen sene Ankaragücü ile birlikte küme düşen bir diğer Ankara ekibi olan Gençlerbirliği’nin işleri ise Ankaragücü kadar iyi gitmedi. Ligdeki ilk üç maçında galibiyetle tanışamayan Gençlerbirliği, bu maçlarda toplamda 7 gol yerken sadece 2 gol atabildi ve etkin bir oyun oynayamadı.

Uzun vadeli bir planlamaya girerek Metin Diyadin’i teknik direktörlüğe, Baki Mercimek’i ise sportif direktörlüğe getiren Kırmızı-Siyahlılar, çok sayıda transfer yaptıktan sonra beklenileceği üzere takım uyumunu oturtabilmiş değiller.

Kadrosunun çehresi bir hayli değişen Gençlerbirliği’nin yöneticileri bu tercihi kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi yaptı bunu da sezon boyunca ortaya çıkacak olan gelişmelerden göreceğiz. Tıpkı Ankaragücü gibi önemli bir altyapıya sahip olan Gençlerbirliği’nin bu altyapıdan çıkaracağı değerlerle yapacağı işler de bahsi geçen yapılanma içinde önemli olabilir.

Kadrolarına Kerim Avcı, Barış Alıcı, Kerem Can Akyüz gibi önemli isimleri katan Gençlerbirliği artık oldukça geniş bir kadroya sahip ve bu kadronun içinden en doğru tercihi yaparak Başkent ekibinin taraftarlarını mutlu etmek Metin Diyadin’e düşüyor. Milli aradan sonra oynanacak olan Ankaragücü-Gençlerbirliği maçı bu anlamda önemli bir viraj olabilir.