2022 Fıvb Kadınlar Voleybol Milletler Ligi’nde Finalistlerin Yol Ağacı

Uluslararası Voleybol Federasyonu düzenlediği 2022 Kadınlar Milletler Ligi’nde finale çıkan ülkelerin yol ağacı belli oldu. İlk finalist Brezilya’nın ve bir diğer Finalist İtalya’nın yol ağacı şu şekildeydi:

2022 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler Liginde Şampiyon Belli Oldu

Uluslararası voleybol federasyonu düzenlediği 2022 Kadınlar Voleybol Milletler Ligi’nde şampiyon belli oldu. Milletler Ligi’nde finale yükselen İtalya ve Brezilya Ankara spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Ankara spor Salonu’nun ev sahipliği yaptığı final mücadelesinde İtalya rakibi Brezilya’yı setlerde 3 – 0 skor ile mağlup ederek şampiyon oldu ve altın madalyayı kazandı.

İtalya Brezilya Finalinden Notlar

İlk sete İtalya iyi 1 başlangıç yaptı ve setin henüz başında 7 3 öne geçmeyi başardı. Buna karşılık Brezilya mola kullanmasına rağmen mola sonrası İtalya’nın etkili oyunu sürdü ve teknik molaya İtalya 12 6 önde girdi. İtalya’nın ritmi arttırıp 16 10 öne geçmesiyle Brezilya ikinci molasını kullandı. Mola sonrasında etkili 1 oyun ortaya koyan Brezilya skoru 23 21’e getirse de ilk seti İtalya 25 23 kazandı.

Saat finalin ikinci setinde mücadele karşılıklı sayılarla başladı. Karşılıklı sayılarla başlanan mücadelede İtalya teknik molaya 12 9 önde girdi. Mola sonrasında etkisini arttıran İtalya skoru 19 13’e getirdi. Setin sonuna dek üstünlüğünü koruyan İtalya, ikinci seti 25 22 en önde kapattı.

Final karşılaşmasının üçüncü setinde Brezilya setlerde 2 0 geride olmasına rağmen bu durumun verdiği moral bozukluğunun üzerinden arttı ve ilk defa sete İtalya önünde başladı. Setin hemen başında 7 5 öne geçen Brezilya, üçüncü sette teknik molaya da 12-11 önde girmeyi başardı. Mola sonrasında İtalya ilk 2 setteki oyunu tekrar sahaya yansıttı ve durumu 18-14’e getirdi. Setin son bölümüne gelindiğinde ise Brezilya oyuna ortak oldu ve skoru 21-21’e getirmeyi bildi. Brezilya’nın oyuna ağırlığını koyduğu bu dönemde İtalya tekrar direksiyona geçti ve üçüncü seti 25 22 kazanmayı başardı.

Setlerde skoru 3-0 yapan İtalya Uluslararası Voleybol Federasyonunun düzenlediği 2022 stilin kadınlar milletler Ligi’nde şampiyon oldu ve altın madalyayı kazandı.

2022 FIVB Milletler Liginde Bireysel Ödüller

Milletler Ligi’nin En Değerli Oyuncusu İtalya’dan Paola Egonu
En İyi Pasörü İtalya’dan Alessia Orro
En İyi Smaçörler İtalya’dan Caterina Bosetti ve Brezilya’dan Gabri
En İyi Orta Oyuncular Brezilya’dan Ana Carolina ve Sırbistan’dan Jovana Stevanovic
En İyi Pasör Çaprazı ise İtalya’dan Paola Egonu
En İyi Libero ise İtalya’dan Monica De Gennaro